Niemcy są czwartą co do wielkości gospodarką świata. Ponad 90% wszystkich niemieckich przedsiębiorstw jest średniej wielkości i jest odpowiedzialnych za 2/3 wszystkich miejsc pracy i za ponad 50% produkcji gospodarczej. Obecnie tylko mniej niż 2,6 mln osób w Niemczech nie ma stałej pracy. Oznacza to, że aktualna stopa bezrobocia w Niemczech wynosi zaledwie 5,7%. Co za tym idzie niemieccy pracodawcy niezmiennie od kilku lat szukają rąk do pracy. Szacuje się, że obecnie na niemieckim rynku pracy jest 764 tys. wakatów! Niski poziom bezrobocia, atrakcyjne oferty pracy oraz wysoki zasiłek rodzinny w Niemczech powodują, że Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy. Wysokie zarobki, dobry socjal oraz kultura pracy to kolejne z czynników, które wpływają na to, że Polacy poszukują pracy właśnie za naszą zachodnią granicą. Polacy już w tym momencie są w Niemczech ogromną siłą roboczą - jest nas w tym kraju już prawie 800 tys. I ta liczba niezmiennie, od kilku lat regularnie rośnie.
Dobre oferty pracy w Niemczech mogą znaleźć zarówno specjaliści jak i pracownicy niewykwalifikowani. Obecnie ponad 16 tys. wolnych miejsc pracy jest w przemyśle. Najpopularniejszym zawodem w tej dziedzinie jest mechanik maszyn i urządzeń przemysłowych. Ale poszukiwani są także m.in spawacze, elektrycy, hydraulicy, tokarze, ślusarze, mechanicy, operatorzy maszyn CNC. Mechanik obróbki skrawaniem to dziś w Niemczech jeden z bardziej poszukiwanych zawodów. Kolejne branże, w których Polacy bez problemu mogą znaleźć pracę w takich branżach jak hotelarstwo/turystyka/gastronomia (tutaj praca czeka na kucharzy, barmanów, kelnerów, recepcjonistów, pomoce kuchenne) ale też transport/spedycja/logistyka - kierowcy mogą liczyć w Niemczech na świetne zarobki i stałe umowy. Operatorzy wózków widłowych czy magazynierzy także mogą liczyć na zatrudnienie. Duże zapotrzebowanie na doświadczone ręce do pracy jest także w budownictwie, poszukiwani są cieśle szalunkowi, stolarze budowlani, murarze, dekarze, malarze. W powyższych branżach często język nie jest wymagany. Ogromne zapotrzebowanie jest także na pracowników z branży IT-Administracja oraz IT-Rozwój oprogramowania, liczba wakatów wśród informatyków w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła aż o ¼. A także w sektorze zdrowotnym i socjalnym. Liczne ośrodki zdrowia i zakłady opiekuńcze zamieszczają oferty pracy dla lekarzy, pielęgniarek, opiekunek osób starszych oraz asystentów socjalnych.
Praca sezonowa w Niemczech oferowana jest najczęściej w rolnictwie, sadownictwie, przy zbiorach warzyw, owoców lub kwiatów. Stawki w tym sektorze zaczynają się od 9,5 euro brutto za godzinę pracy a dochodzą nawet do 12 euro brutto w zależności od długości zatrudnienia – i to przy zapewnieniu darmowego zakwaterowania oraz opieki na miejscu przez polskiego koordynatora.
Oferty pracy w tym sektorze również są atrakcyjne dla Polaków, zwłaszcza dla studentów, osób z niskim wykształcenie, a także bez znajomości języka niemieckiego. Niemiecki rynek pracy dla Polaków otworzył się w 2011 roku. Od tamtej pory zapotrzebowanie na specjalistów i niewykwalifikowanych pracowników w Niemczech stale rośnie i jest w stanie wchłonąć jeszcze miliony imigrantów (do 2020 niemiecka gospodarka będzie potrzebować jeszcze prawie 3 mln pracowników, a do 2030 aż 10 mln).