Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca Finlandia

Oferty pracy: kraje: Finlandia,
Niestety, ale obecnie nie ma ofert pracy w wyszukiwanych przez Ciebie kryteriach.

Praca za granicą w Finlandii

Najwyższa w świecie konkurencyjność, najmniej uciążliwe bariery biurokratyczne i regulacje administracyjne dla nowozakładanych przedsiębiorstw to podstawowe cechy gospodarki fińskiej. Wysokie podatki co prawda często uprzykrzają życie obywatelom, ale jednocześnie zapewniają nie spotykane gdzie indziej bezpieczeństwo socjalne. Finlandia to także bardzo nowoczesna gospodarka oparta na usługach i najnowszych technologiach. Wskaźnik bezrobocia w Finlandii w styczniu 2018 roku osiągnął 8,4 %, a przeciętna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Biurach Zatrudnienia i Rozwoju Gospodarczego (Employment and Economic Development Offices) wynosiła 205 000. Należy jednak zaznaczyć, że fińska stopa bezrobocia jest znacznie wyższa niż w sąsiadujących krajach nordyckich. Średnie wynagrodzenie brutto za pracę w Finlandii przekracza 2 tys. euro miesięcznie. Pracownicy o średnich kwalifikacjach (pielęgniarki, mechanicy, rehabilitanci) mogą liczyć na zarobki w przedziale od 1500 do nawet 3 tys. euro miesięcznie – wiele zależy od rejonu, kwalifikacji i stażu pracy. Specjaliści (branża IT, inżynierowie, lekarze, nauczyciele) mogą liczyć na zarobki rozpoczynające się od 2,5 tys. euro miesięcznie.

Aktualne oferty pracy w Finlandii

Największe szanse na znalezienie dobrej oferty pracy w Finlandii mają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i dobrą znajomością języka fińskiego (w wielu przypadkach język angielski nie jest wystarczający). Poszukujący pracy znacznie szybciej znajdą zatrudnienie w szeroko pojętym sektorze usług. Najwięcej osób zatrudnia się w handlu, transporcie, hotelarstwie, służbie zdrowia oraz opiece społecznej. Najwięcej ofert pracy w Finlandii mogą znaleźć fachowcy działający w branży budownictwo i konstrukcyjnej. Biura pośrednictwa pełne są ogłoszeń skierowanych do wykwalifikowanych budowlańców (monterzy, spawacze, malarze, majstrzy budowy) oraz do fachowców branży metalowej (operatorzy CNC, spawacze, monterzy). Dużym wzięciem oferty pracy w Finlandii dla kierowców i operatorów specjalistycznych maszyn (budowlanych, leśnych, itp.), a także oferty dla pracowniców z branży sektor publiczny tj. pielęgniarek, dentystów, farmaceutów, kucharzy, nauczycieli, personelu gastronomicznego i fryzjerów. Stanowiska związane z kontaktem z ludźmi (nauczyciele, kelnerzy, pielęgniarki) niestety wymagają znajomości języka, więc niewielu naszych rodaków zdecyduje się na nie kandydować. Inaczej jest ze spawaczami, ślusarzami, monterami i inżynierami, którym często wystarczy język angielski lub szwedzki. Dla nich ofert nie brakuje. Na pracę w Finlandii mogą oczywiście liczyć również najbardziej wykształceni specjaliści z branży IT-Administracja oraz IT-Rozwój oprogramowania: programiści, specjaliści od sieci komputerowych i eksperci od aplikacji komputerowych. Jeszcze przez wiele lat Finlandia będzie potrzebowała nowych pracowników – coraz starsze społeczeństwo i szybki wzrost gospodarczy doprowadzają do ciągłego niedoboru siły roboczej.

Oferty pracy Finlandia

Finlandia cieszy się mniejszą popularnością wśród Polaków niż pozostałe kraje Skandynawskie. Z pewnością odstrasza nas zimny klimat i odległość tego kraju od Polski. Nie bez znaczenia pozostaje również bardzo trudny język Finów. Obecnie w Finlandii zarejestrowanych jest ok 3000 osób posiadających polskie obywatelstwo. Ocenia się  jednak, że takich osób jest więcej, bo od momentu otwarcia granic Finlandii dla polskich pracowników nie każdy informuje władze o swoim przybyciu. Praca w Finlandii oznacza dobre zarobki i wysokie bezpieczeństwo socjalne. Płace są tu niższe niż w Norwegii czy Danii. Mimo wszystko wyjazd do pracy w Finlandii jest wciąż opłacalny. Wielu Polaków poznało się już na tamtejszym rynku i wyjechało na stałe lub do pracy na kontraktach terminowych. Nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się odwrócić. Latem można znaleźć oferty pracy sezonowej w Finlandii przy zbiorach warzyw i owoców, pracyw rolnictwie, na farmach zwierząt futerkowych lub przy wycinaniu lasów. Popularnym zajęciem jest zbieranie runa leśnego. Wystarczy ekwipunek, zapał do pracy i adres najbliższego skupu leśnego runa. W Finlandii do niedawna 90 proc. jagód gniło w lasach bo nikt ich nie zbierał, dlatego od jakiegoś czasu poszukiwacze runa leśnego są tam witani z otwartymi ramionami, a pracownicy przejeżdżają nawet z Azji.

Finlandia - dam pracę:

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!