Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca Dania

Oferty pracy: kraje: Dania,

Praca za granicą - Dania

Dania notuje bardzo niskie bezrobocie (w styczniu 2019 r. wyniosło 5,0 proc.). Rynek pracy w Danii jest bardzo chłonny, choć kraj jest stosunkowo niewielki. W Danii coraz trudniej pracodawcom znaleźć osoby chętne do pracy. Jest to szansa dla Polaków i innych imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, pod warunkiem że posiadają oni odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie do podjęcia zatrudnienia w Danii. Obywatele Polski stanowią największą grupę wśród pracujących w Danii cudzoziemców. Jest ich tam już blisko 48 tysięcy. Dużą popularnością wśród rodaków cieszą się oferty pracy w Danii  z branży: budownictwo oraz produkcja. Warto zaznaczyć, że każdej osobie pracującej przysługuje zasiłek rodzinny w Danii.

Praca w Danii

Po otwarciu rynku pracy w Danii w 2009 roku, wyjazdy zarobkowe Polaków tamże zyskały na popularności. Wtedy to, restrykcyjne przepisy, które dotychczas obowiązywały naszych rodaków przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz w czasie okresu przejściowego, zostały zniesione. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, po 1 maja 2009 roku aż 20 tysięcy Polaków znalazło zatrudnienie w Danii. Większość z nich zasiliła sektor budowlany, choć w znaczącej mierze wsparli także inne zawody wymagające pracy fizycznej. W Danii znalazły pracę również osoby zatrudnione w zawodach medycznych, takich jak pielęgniarki i lekarze. Cenni dla tamtejszego rynku pracy okazali się także specjaliści z innych branż, w tym wysokokwalifikowani inżynierowie oraz pracownicy sektora ochrony zdrowia.

Zasady i warunki pracy w Danii

Przed podjęciem pracy w Danii warto zapoznać się z zasadami zatrudnienia obowiązującymi w tym kraju. Jednolitego kodeksu pracy tutaj nie ma. Kwestie dotyczące urlopów, wieku emerytalnego oraz wynagrodzeń są ustalane przez Duńską Konfederację Pracodawców oraz Duńską Federację Związków Zawodowych. Czas pracy nie jest uregulowany przez prawo, lecz przez układy zbiorowe. Standardowa długość tygodniowej pracy na etacie to 37 godzin, a nie 40 jak w Polsce. W Danii nie ma ustalonej płacy minimalnej - kwestie finansowe zwykle regulowane są poprzez umowy zbiorowe między związkami zawodowymi a stowarzyszeniami pracodawców. Z tego powodu większość pracowników decydujących się na zatrudnienie w Danii przynależy do związków zawodowych. Któremu z nich przystąpić, zależy najczęściej od charakteru wykonywanej pracy.

Duński pracodawca jest zobowiązany do podpisania z pracownikiem umowy o pracę, która gwarantuje prawa i obowiązki wynikające z podjęcia zatrudnienia. Ponadto, pracodawca ma obowiązek zapewnienia ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w pracy. Po podjęciu pracy w Danii, każdy legalnie zatrudniony pracownik musi uzyskać kartę płatnika podatku. Kwota podatku oraz odliczeń podatkowych jest regulowana przez władze i zależy od wielu czynników, w tym od warunków pracy oraz miejsca zamieszkania.

Oferty pracy w Danii

Obecnie duński sektor budowlany uzależniony jest od wykwalifikowanych pracowników z Polski. Według oficjalnych danych jest ich ponad 3 tysiące i fachowcy w tej branży nadal są poszukiwani. Poszukiwani są  głównie murarze, płytkarze, hydraulicy, dekarze, stolarze. Jeszcze więcej, bo blisko 7 tys. Polaków pracuje w sektorze produkcyjnym. Praca w Danii dostępna jest również w sektorze rolniczym. Bez żadnych specjalistycznych kwalifikacji można znaleźć pracę przy zbieraniu, pakowaniu owoców czy warzyw, odchwaszczaniu itp Bardzo popularna jest także praca w szklarniach oraz na farmach. Fachowców szuka się także w leśnictwie oraz w rybołóstwie. Dania posiada fabryki świeżych ryb, w których pracę można znaleźć przy filetowaniu, patroszeniu, pakowaniu itp. Duńskie firmy z branży transport/spedycja/logistyka stale poszukują też kierowców cię-żarówek i TIR-ów. Są też oferty pracy w Danii dla sprzedawców, szczególnie tych ze znajomością języka duńskiego.  Danię często wybierają polscy studenci, ze względu na przyjazne warunki studiów oraz dobrze płatną pracę sezonową, np. przy zbiorze owoców lub rozładunku towarów w magazynach. Bez większych problemów znajdą w pracę w Danii również specjaliści: informatycy, inżynierowie oraz personel medyczny. 

Dania - dam pracę:

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!