Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca Norwegia

Oferty pracy: kraje: Norwegia,

Praca za granicą - Norwegia

Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym z gospodarką opartą na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej, gazu ziemnego oraz na rybołówstwie. Ten skandynawski kraj należy do państw o najwyższym standardzie życia na świecie, świetnym socjalu, elastycznym rynku pracy i wysokich zarobkach. Bezrobocie w Norwegii obecnie jest niższe niż 4%, przybywa wolnych stanowisk oraz regularnie rosną płace. Rodzice, którzy legalnie przebywają w Norwegii mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny w Norwegii. Średnia, miesięczna pensja w Norwegii wynosi dziś 43 tyś. koron brutto co przeliczając na złotówki daje ok. 19 000 zł. Na kształtowanie się potrzeb rynku pracy sezonowej ma w Norwegii szczególnie wpływ specyfika kraju – porośniętego lasami i poprzecinanego szlakami wodnymi. Sezonowo (np. na okres letni) znajdziemy tu pracę przy zbiorach runa leśnego, plonów rolnych, lub jako zastępcy pracowników etatowych. Oferty pracy sezonowej znajdą w Norwegii też górnicy, leśnicy, cieśle, marynarze, rybacy i przedstawiciele innych zawodów morskich.

Praca w Norwegii

W Norwegii mieszka oficjalnie 97 000 Polaków, co stanowi 1,83% całej populacji. W 2001 roku według statystyk liczba naszych rodaków była znacznie mniejsza, wynosiła tylko 6432. Polacy są aktualnie najliczniejszą grupą wśród imigrantów szukających pracy. Jeszcze kilka lat temu polscy pracownicy dominowali w trzech branżach: budownictwo, sprzątanie i rolnictwo. Obecnie na atrakcyjne oferty pracy w Norwegii mogą liczyć pracownicy praktycznie wszystkich zawodów: inżynierowie, kierowcy, pracownicy przetwórni, przedszkolanki, lekarze, pielęgniarki, magazynierzy, fryzjerki, księgowi, masażystki, kosmetyczki, pracownicy off-shore, kucharze, mechanicy czy nawet stewardesy. Należy jednak pamiętać, że praca w Norwegii w niektórych zawodach, musi być poprzedzone autoryzacją dokumentów świadczących o odpowiednim wykształceniu. Proces ten nazywa się nostryfikacją wykształcenia - wykształcenie zawodowe w Norwegii nie jest uznawane.

Oferty pracy w Norwegii

Norwegia jest ogromnym rynkiem pracy, w którym pracę może znaleźć każdy – niezależnie od wykształcenia, stopnia specjalizacji, długoterminowo, bądź sezonowo. Jest jednak jeden konieczny warunek do spełnienia – przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego. Ta umiejętność wymagana jest nawet w przypadku ofert pracy w Norwegii dla personelu sprzątającego, czy niewykwalifikowanych robotników. Liczba wolnych stanowisk pracy w Norwegii wzrosła już do 68,4 tysiąca. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku jest to o ponad 10 tys. więcej. Oferty pracy w Norwegii znaleźć można najwięcej w sektorze górniczym oraz wydobywczym, w tym w branżach pozostających w powiązaniu z wydobyciem gazu oraz ropy naftowej. W Norwegii jest duże zapotrzebowanie na cieśli konstrukcyjnych i szalunkowych, murarzy, malarzy, stolarzy, zbrojarzy i hydraulików.  Sporo ofert pracy jest też w tamtejszym przemyśle stoczniowym, zwłaszcza dla spawaczy wszelkich specjalności, monterów rurociągów, monterów rusztowań oraz kadłubów. Zajęcie znajdą też inżynierowie stoczniowi. Na dobre oferty pracy w Norwegii nie powinni też narzekać specjaliści IT.

Pracuj w Norwegii z globelus.pl:

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!