Wielka Brytania jest krajem wysoko rozwiniętym, jedną z potęg gospodarczych świata; pod względem wartości produktu krajowego brutto zajmuje 6. miejsce w świecie i 2. w Europie. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest obecnie na najniższym od 45 lat poziomie i wynosi 4%. Kraj zaczyna jednak borykać się z brakiem rąk do pracy. Cztery piąte pracodawców w sektorze produkcji i niemal tyle samo w branży usługowej zgłasza trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Wzrost zatrudnienia w minionym roku dotyczył głównie Brytyjczyków, gdyż od brexitowego referendum obcokrajowców przybywa na Wyspy coraz mniej. Odnotowano rekordowy – o 86 tys. – spadek zatrudnienia przybyszów z Unii Europejskiej, co głównie dotyczyło obywateli ośmiu krajów przyjętych do Unii w 2004 r. W 2018 Office for National Statistics oszacował liczbę Polonii mieszkającej na terenie Wielkiej Brytanii na 905 000 osób. Polacy to druga pod względem liczebności grupa imigrantów w Wielkiej Brytanii, zaraz po Hindusach, a język polski to drugi co do popularności język w Anglii i trzeci w Wielkiej Brytanii.
Liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii w ciągu 3 miesięcy wzrosła o 16 tysięcy i sięgnęła w styczniu tego roku łącznej liczby 870 tysięcy. Eksperci uważają jednak, że wakatów jest więcej i można założyć, że ich liczba sięga 1 miliona. Chętni najszybciej znajdą oferty pracy w Anglii w usługach (88,2 procent). Na handlowców i specjalistów związanych z motoryzacją czeka łącznie 140 tysięcy miejsc pracy. Od kilku lat brakuje też pracowników w brytyjskiej służbie zdrowia, która ma w sumie 131 tysięcy wolnych wakatów. Pracę można także znaleźć w hotelach i firmach z branży hotelarstwo/gastronomia/turystyka oraz w firmach z branży IT-Administracja, IT-Rozwój oprogramowania i telekomunikacji. W branży opieka/pomoc w domu znajdą również pracę opiekunowie do osób starszych. Na Wyspach jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Wśród Polonii popularnością cieszą się oferty pracy w Anglii w magazynie oraz w hotelarstwie i gastronomii. W brytyjskich restauracjach nie brakuje polskich kelnerów i kucharzy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku pracowników hoteli. W Wielkiej Brytanii ceni się także polskich budowlańców. Polacy bardzo często wybierają również oferty pracy w Anglii w zawodzie fryzjera, kierowcy, elektryka, hydraulika, mechanika, ogrodnika i opiekuna osób starszych.
Brytyjski rynek pracy zapewnia bardzo dobre perspektywy studentom, którzy szukają sezonowego zatrudnienia. A praca sezonowa w Wielkiej Brytanii oznacza zwykle pomoc na farmach, przy zbiorach różnego rodzaju warzyw i owoców, uprawach oraz w przetwórstwie. Ale nie tylko. W okresie wakacyjnym zwiększa się liczba turystów, a tym samym także zapotrzebowanie na pracowników do obsługi hoteli oraz atrakcji turystycznych - wiele wakatów powstaje m.in. w parkach rozrywki lub aquaparkach. Interesujące oferty pracy dla osób młodych bez konkretnego doświadczenia zawodowego można znaleźć także w restauracjach, barach oraz kawiarniach. Pracę sezonową w Anglii można znaleźć w różnego rodzaju sklepach. Ale tutaj z powodu stałego kontaktu z klientem należy dobrze porozumiewać się po angielsku.