Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca Szwajcaria

Oferty pracy w Szwajcarii

Dla większości obcokrajowców w Szwajcarii panują rajskie warunki pracy. Szwajcarscy pracownicy cieszą się jednym z największych wynagrodzeń na świecie. Bezrobocie pozostaje wciąż na jednym z najniższych poziomów w Europie, poniżej 3%.
Dobra sytuacja na rynku pracy niewątpliwie wynika z tego ze Szwajcaria należy do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych krajów na świecie. Gospodarka tego kraju cechuje się równowagą wewnętrzną, przy wysokim poziomie oszczędności oraz zasobów majątkowych.

Rynek pracy w Szwajcarii

Musimy mieć jednak świadomość, że praca w Szwajcarii, dla wielu osób oznaczać będzie pracę sezonową i tymczasową. Oferty pracy w Szwajcarii, kierowane są bowiem głównie do robotników niewykwalifikowanych, sezonowych pracowników rolnych, a także do niań, opieka/pomoc domowa, opiekunów lub opiekunek osób starszych. Wiele propozycji pracy znajdziemy też w branży hotelarstwo/gastronomia/turystyka. Nie znaczy, to jednak, że osoby wykształcone i posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe nie mają czego szukać w Szwajcarii.  Wprost przeciwnie.  Wśród pracowników wykwalifikowanych poszukiwane są trzy grupy zawodów: robotnicy wykwalifikowani (głównie spawacze, dekarze, stolarze), pracownicy opieki medycznej (zarówno pielęgniarki jak i lekarze) oraz specjaliści w branży IT-Administracja oraz IT-Rozwój oprogramowania . Zarobki są konkurencyjne, choć warto pamiętać o tym, że Szwajcaria jest też krajem dość kosztownym. Praktycznie na wszystkich stanowiskach wymaga się również znajomości języka niemieckiego oraz francuskiego lub angielskiego – znajomość języków obcych jest mocno związana z tym, w którym kantonie podejmuje się pracę.

Praca sezonowa

Praca sezonowa w alpejskich kurortach staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Nie tylko w okresie letnim, ale także, a może nawet przede wszystkim w sezonie zimowym. Na zatrudnienie w Szwajcarii z powodzeniem mogą liczyć instruktorzy narciarstwa oraz instruktorzy snowboardu. Latem można znaleźć pracę sezonową w rolnictwie oraz ogrodnictwie. To też świetne miejsca, jeśli interesuje Cię praca w Szwajcarii dla par, bo wielu pracodawców chętnie zatrudnia małżeństwa.

Polacy w Szwajcarii

Szwajcaria ze względu na ograniczenia w podejmowaniu pracy nie stała się tak popularnym kierunkiem wyjazdów z Polski jak Wielka Brytania czy Niemcy. Ale mimo wszystko liczba naszych rodaków w tym kraju regularnie rosła. W 2003 r. w Szwajcarii przebywało 4,7 tys. Polaków, 10 lat później jest to już 16,3 tys. osób.
 

TOP ofert wg państw
TOP ofert wg kategorii
TOP ofert wg pracodawcy
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!