Francja znajduje sie w czołówce najbardziej rozwiniętych państw świata (czwarte miejsce w świecie). Kraj ten od zawsze był kolebką innowacyjnych przedsiębiorstw, które szybko stawały się liderami w danej branży na skalę europejską czy nawet światową. Poziom bezrobocia zmalał we Francji do poziomu 8,8% i brak siły roboczej odczuwa się praktycznie na wszystkich poziomach gospodarki - od inżynierów, informatyków po tynkarzy. Choć Francja nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji Polaków, to jednak według danych statystycznych żyje tam blisko 100 tysięcy osób polskiej narodowości. Do tego należy doliczyć sporą grupę osób, które wyjeżdżają np. do pracy sezonowej czy na okres pracy wakacyjnej. Praca we Francji zachęca atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia – zarówno pod względem zarobków, jak i czasu pracy czy pracowniczych benefitów pozapłacowych.
Rynek pracy we Francji może być atrakcyjny również dla Polaków. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodaków sprawdza oferty pracy we Francji i decyduje się na wyjazd – zarówno sezonowo, jak również na dłużej, a nawet na stałe. Samo znalezienie pracy we Francji wcale nie musi być trudne. Można jeszcze przed wyjazdem zadbać o tę kwestią i prześledzić oferty pracy dostępne w sieci. Te publikowane są na portalach pracy, w mediach społecznościowych czy nawet na lokalnych stronach z ogłoszeniami. Oprócz tego można także nawiązać współpracę z agencją zatrudnienia. Na pracę we Francji niemalże od ręki mogą liczyć programiści, osoby pracujące jako stolarze, elektrycy, spawacze, monterzy wentylacji i pracownicy wykończenia wnętrz, na przykład zajmujący się kładzeniem gładzi, tapet, podłóg, kafelkowaniem. Oferty pracy we Francji znajdą również operatorzy maszyn budowlanych. Zapotrzebowanie na ręce do pracy da się zaobserwować także w pracach związanych ze sprzątaniem, opieką czy też w branży obsługa klienta. Fachowcy mogą bez trudu znaleźć dla siebie zatrudnienie za godziwą płacę – nawet około 2-3 tysięcy euro miesięcznie. W związku z tym, że społeczeństwo francuskie jest społeczeństwem starzejącym się, zatrudnienie mogą łatwiej znaleźć lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci.
Praca sezonowa we Francji jest popularna głównie wśród ludzi młodych. Można starać się o zatrudnienie w sektorze hotelarstwo/gastronomia/turystyka – czyli związanego z obsługą turystów zalewających m.in. piękne francuskie wybrzeża. Dodatkowo warto zorientować się w temacie prac sezonowych, związanych ze zbiorem żywności (np. winogrona, pieczarki). W wypadku takiego rodzaju zatrudnienia wystarczy, że język zna opiekun większej grupy osób, która wyjeżdża na krótki okres zarobkowy. Wówczas płace są nieco niższe, głównie około 1,5-2 tysięcy euro, ale na niektórych stanowiskach można liczyć na dodatkowe napiwki. Znajdziemy również bardzo dużo ofert pracy bez znajomości języka we Francji.