Polacy szukający pracy za granicą coraz częściej poszukują ofert w hotelarstwie, gastronomii czy turystyce. W szczególności studenci są zainteresowani pracą w tych branżach, szukając pracy sezonowej. Najwięcej ofert pracy znajdziemy głównie w krajach takich jak Niemcy, Holandia czy Irlandia. Ponadto, pracę w hotelu czy gastronomii możemy znaleźć w państwach, które są kierunkami turystycznymi, na przykład Cypr, Włochy, Hiszpania czy Wielka Brytania. Dużym atutem pracy w hotelu jest to, że przykładowo praca pokojówki nie wymaga doświadczenia, a posługiwanie się językiem angielskim wystarczy na podstawowym poziomie. Oczywiście na bardziej wymagających stanowiskach, na przykład pracując jako recepcjonista, doświadczenie jest obowiązkowe, tak jak łatwość w posługiwaniu się językiem angielskim. W przypadku pracy w gastronomii również jest wymagane doświadczenie w zawodzie pracy kucharza czy pomocy kuchennej. Jeśli interesuje nas praca kelnera/-ki musimy porozumiewać się w języku angielskim lub obowiązującym w danym kraju, na komunikatywnym poziomie. Dość często przeszukując oferty pracy możemy spotkać propozycje, gdzie pracodawca zapewnia nam zakwaterowanie. Ponadto, pracę w branży hotelowej czy gastronomicznej możemy dostać „od ręki”.
Patrząc na zarobki pokojówki czy kucharza poza granicami naszego kraju śmiało można stwierdzić, że są bardziej atrakcyjne niż w Polsce. W przypadku pracy na stanowisku pokojówki, wynagrodzenie będzie zależało od wielu czynników, między innymi od standardu hotelu. W Wielkiej Brytanii pokojówka może liczyć na pensję od 300 – 600 funtów tygodniowo netto. W Niemczech zaś uzyskamy zarobki w granicach od 9 do 15 euro na godzinę. Jeśli przyjrzymy się zarobkom w branży gastronomicznej tutaj wynagrodzenie przedstawia się następująco: kelner w Niemczech może liczyć na wypłatę w kwocie około 2000 – 2500 euro brutto, kucharz zaś otrzymuje wynagrodzenie w przedziale od 3000 – 4000 euro brutto. Oczywiście w przypadku zawodu kucharza zarobki się uzależnione od kwalifikacji. Pomoc kuchenna w Niemczech w porównaniu do kucharza czy szefa kuchni będzie otrzymywała nieco niższe wynagrodzenie.
Osoby, które szukają stałej pracy w hotelarstwie, gastronomii czy turystyce najczęściej wybierają kierunki za zachodnią granicą, tj. Niemczy czy Holandia oraz na wyspach brytyjskich. W przypadku osób poszukujących pracy tymczasowej są to głównie kierunki najchętniej wybierane przez turystów, ze względu na wzmożoną ilość pracy sezonowej. Zatem szukając pracy w wyżej wymienionych branżach warto zastanowić się jaki charakter pracy nas interesuje oraz na jakim poziomie potrafimy się porozumiewać w danym języku.