Od wielu lat, atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków są kraje Europy Zachodniej. Głównie są to Niemcy, Holandia oraz Wielka Brytania. Jednakże od jakiegoś czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania pracą w Czechach. Co sprawia, że rynek pracy w Czechach zachęca Polaków do przyjazdu?
Polacy jako obywatele Unii Europejskiej bez żadnych formalności mogą podjąć pracę w czeskich firmach. Czeska gospodarka ciągle się rozwija, dzięki czemu stale przybywa nowych miejsc pracy. Obecnie bezrobocie w Czechach jest najniższe w Europie. Koszty życia w Czechach są zbliżone do Polskich, a wynagrodzenia coraz wyższe. Czeskie firmy zachęcają naszych rodaków nie tylko korzystnym wynagrodzeniem, ale także dobrymi warunkami pracy. Pracodawcy z Czech najczęściej oferują umowy o pracę, a śmieciowe umowy to rzadkość. Często proponują dodatkowe benefity takie jak dofinansowania do posiłków czy transportu. Doświadczenie w branży, wykształcenie oraz znajomość języka czeskiego pozytywnie wpływają na znalezienie dobrze płatnej posady. Nie mniej jednak również osoby słabiej wykształcone oraz nieznające języka mają szansę na otrzymanie opłacalnej pracy. Częstym powodem wyjazdu do Czech jest po prostu czeski styl życia oraz bliskie sąsiedztwo z Polską.
Szukając ofert pracy w Czechach najczęściej spotkamy się z ofertami sektora motoryzacyjnego, produkcyjnego oraz logistycznego. Pracownicy są poszukiwani również do pracy w fabrykach oraz na liniach produkcyjnych. To właśnie w Czechach znajdziemy fabryki takich firm jak: Skoda, Hyundai, Toyota, Peugeot oraz producenta opon samochodowych Continental. Największe prawdopodobieństwo znalezienia pracy istnieje w takich miastach jak: Praga, Ostrawa, Brno, Liberec, Pilzno, Bohumin, Trutno oraz Karvina Broumov i Mlada Boleslav.
Zarobki w Czechach nie należą do najwyższych w Europie, ale są wyższe niż w Polsce. Komisja Europejska przewiduje, że czeskie płace będą stale rosły. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie w Czechach wzrosło o 7,6%. Przykładowo operator wózka widłowego może zarabiać miesięcznie od 22 500 do 28 200 CZK netto, podobnie jak operator maszyn produkcyjnych. Spawacz może się spodziewać wynagrodzenia w granicach od 32 000 do 45 000 CZK netto miesięcznie. Najwyższe zarobki są oferowane w branży budowniczej. Operator koparki czy cieśla budowlany może oczekiwać dochodów między 30 000, a 39 000 CZK netto miesięcznie. Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych poinformowało, że w 2021 roku płaca minimalna wzrośnie z 14 600 CZK do 15 200 CZK miesięcznie.
Poszukując pracy nie tylko w Czechach, ale poza granicami kraju, musimy szukać ofert ze sprawdzonych źródeł. Poszukując ich w internecie warto wykazać się czujnością, gdyż możemy natrafić na fikcyjne oferty, bądź propozycje pracy „na czarno”. Niejednokrotnie zostaje podany numer na infolinię, gdzie koszt połączenia jest bardzo wysoki. Z tego też względu warto skorzystać ze sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy. Dzięki współpracy z agencją możemy być pewni, że jesteśmy bezpieczni, a nasza praca będzie legalna. Co więcej, pomoc agencji pośrednictwa pracy nie kończy się jedynie na znalezieniu zatrudnienia. Często zostaje zaoferowane wsparcie w znalezieniu zakwaterowania czy transportu.