Norwegia to najpopularniejszy kierunek wśród Polaków udających się do pracy w krajach skandynawskich. Atrakcyjne wynagrodzenie oraz przyjazne społeczeństwo sprawia, że część z naszych rodaków postanawia zamieszkać w Norwegii wraz ze swoją rodziną. Rodzice, którzy legalnie przebywają w Norwegii mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny na każde dziecko. Komu zasiłek rodzinny przysługuje? Ile wynosi? Jakie dokumenty są wymagane? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Barnetrygd – norweski zasiłek rodzinny
Barnetrygd to norweski zasiłek rodzinny wypłacany rodzicom dla dziecka od urodzenia do 18. roku życia. Ze świadczenia mogą skorzystać zarówno Polacy przebywający z rodziną w Norwegii, jak również ci, którzy legalnie pracują w tym kraju, jednak drugi rodzic wraz z dziećmi mieszka w Polsce. Jednakże w takiej sytuacji, rodzic pozostający w Polsce nie może podjąć pracy. W momencie, gdy będzie on uzyskiwał dochody, to krajem pierwszeństwa w wypłacaniu zasiłku rodzinnego jest Polska (świadczenie 500+).
Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Norwegii?
Aby otrzymać prawo do pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii trzeba spełniać pewne warunki. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie legalnego zatrudnienia bądź pobierać dochody z zasiłku, np. chorobowego lub dla bezrobotnych. Wiąże się to z tym, że podatki od dochodów muszą być płacone w Norwegii. Dodatkowym wymogiem jest zameldowanie dziecka i przynajmniej jednego rodzica pod tym samym adresem. Chcąc pobierać zasiłek rodzinny na swoje dziecko, nie ma obowiązku mieć zawartego związku małżeńskiego.
Ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii?
W 2022 roku zasiłek rodzinny w Norwegii wynosi od następująco:
• dziecko do 6. roku życia – 1654 kr
• dziecko w wieku od 6 do 18 lat – 1054 kr.
Warto mieć na uwadze, że jeśli wcześniej nie wnioskowało się o zasiłek rodzinny, to w Norwegii można starać się o jego wyrównanie nawet do 3 lat wstecz.
Jakie dokumenty są wymagane do zasiłku rodzinnego w Norwegii?
W celu otrzymania zasiłku rodzinnego w Norwegii konieczne jest przedstawienie wymaganych dokumentów do norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej, czyli NAV. Obowiązkowymi dokumentami są:
• wniosek o zasiłek rodzinny (możliwość złożenia go w formie elektronicznej),
• kopia dowodu osobistego lub paszportu,
• akty urodzenia dzieci – europejskie bądź przetłumaczone na język norweski bądź angielski,
• akt małżeństwa – gdy rodzice są w związku małżeńskim, może być europejski bądź przetłumaczony na język norweski bądź angielski,
• umowa o pracę, otrzymane od pracodawcy roczne zestawienie dochodów z ostatniego roku podatkowego,
• dokument potwierdzający rejestrację pobytu z Norwegii – registreringsbevis, wydawany przez policję.
Zasiłek rodzinny w Norwegii a 500+ w Polsce
Jeśli rodzic pracujący w Norwegii pobiera świadczenie 500+ w Polsce, a jego dziecko ukończyło 6. rok życia, to może ubiegać się o dodatek dyferencyjny. Jego wysokość to różnica pomiędzy świadczeniem 500+ a norweskim zasiłkiem rodzinnym na dziecko powyżej 6. roku życia - 1054 kr. Warto pamiętać, że w okolicznościach, gdzie drugi rodzic pracujący w Polsce utraci pracę i jednocześnie nie będzie mu przysługiwać żaden zasiłek, najlepiej będzie zrezygnować z polskiego 500+ i zawnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii.
Zasiłki rodzinne w Norwegii – świadczenia dla rodzin z dziećmi
Pracując z Norwegii możemy również liczyć na inne świadczenia dla rodzin z dziećmi. Kobiety w ciąży mogą skorzystać z zasiłku - Svangerskapspenger, który przysługuje w momencie, gdy kobieta nie może być aktywna zawodowo w trakcie ciąży ze względu na stan zdrowia swój bądź dziecka. Wysokość zasiłku ciążowego jest ustalana na podstawie osiąganego przez ciężarną dochodu.
W Norwegii dla rodzin, którym narodziło się dziecko przygotowano jednorazową zapomogę Engangsstønad, która jest odpowiednikiem becikowego w Polsce. Jego wysokość wynosi 90 300 kr.
Rodzice posiadający dziecko w wieku od 13 do 23 miesięcy mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to 7 500 kr na miesięcznie, a korzystanie z niego nie koliduje z pobieraniem norweskiego zasiłku rodzinnego czy polskiego 500+. W przypadku starania się o zasiłek opiekuńczy konieczne jest potwierdzenie aktywności zawodowej w Norwegii oraz wykazanie, że każdy z rodziców przynależy do norweskiego systemu. Tutaj zostaje także wzięte pod uwagę posiadanie zatrudnienia w innych państwach należących do Europejskich Obszarów Gospodarczych (EOG).
Norweski NAV przygotował również dla rodziców zasiłek rodzicielski – Foreldrepenger. Jego wysokość uzależniona jest od okresu, przez jaki opiekunowie dziecka chcą go otrzymywać. Stawka zasiłku rodzicielskiego jest także obliczana na podstawie dochodów osiąganych przez matkę bądź ojca dziecka. Wysokość Foreldrepenger może wynosić 80%, a nawet 100% dotychczasowej średniej pensji.
Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com