Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca Szwecja

Oferty pracy: kraje: Szwecja,
Niestety, ale obecnie nie ma ofert pracy w wyszukiwanych przez Ciebie kryteriach.

Oferty pracy w Szwecji

Szwecja jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym, może pochwalić się zróżnicowaną, wysoce konkurencyjną i odnoszącą sukcesy gospodarką. Według Światowego Forum Gospodarczego Szwecja zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem konkurencyjności.  Średnia stopa bezrobocia w Szwecji wynosi 6,2 proc. Ale trzeba powiedzieć, że w niektórych regionach Szwecji stopa bezrobocia oscyluje nawet w okolicach 3 proc., czyli liczby, którą ekonomiści traktują jako pełne zatrudnienie.

Rynek pracy w Szwecji

Szwecja jest krajem dużych możliwości, zwłaszcza dla specjalistów. Najbardziej poszukiwani w Szwecji są lekarze i informatycy – w służbie zdrowia już teraz pracuje kilka tysięcy polskich pielęgniarek i lekarzy. Potrzebni są także nauczyciele, biotechnolodzy, inżynierowie (np. elektrycy), specjaliści z branży call center, transport/spedycja/logistyka i budownictwo.  Pomimo, że ilość miejsc w branży budowlanej teoretycznie spada, w praktyce szwedzki rynek wykazuje stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zagranicznych. Tendencja ta szczególnie dotyczy branży usług remontowych oraz prac wykończeniowych i zawodów takich jak betoniarze – zbrojarze, blacharze, kamieniarze, spawacze, parkieciarze, tynkarze. Wciąż szanse na znalezienie pracy w Szwecji mają również polscy spawacze, operatorzy maszyn i kierowcy. 

Praca sezonowa

Bardzo popularną pracą wśród młodych ludzi jest sezonowa, wakacyjna praca przy zbiorze runa leśnego (jagody i borówki), przy sadzeniu drzewek, usuwaniu połamanych drzew, a także w rolnictwie (zbiór truskawek) i ogrodnictwie. Oferty dla pracowników bez kwalifikacji dostępne są najczęściej właśnie w rolnictwie, ale nawet w tej dziedzinie ważna jest znajomość języków w stopniu komunikatywnym. Preferowane są też osoby z samochodem. 

Zapotrzebowanie na zagranicznych specjalistów w Szwecji wiąże się także często z deficytem zatrudnienia w rejonach o niskich temperaturach i trudnych warunkach atmosferycznych. Szwedzcy specjaliści są często niechętni do pracy na północy kraju. Problem ten szczególnie dotyczy branży górniczej. Stąd coraz liczniejsze oferty dla fachowców z sektora przemysł wydobywczy w kopalniach ród metali w północnej Szwecji.

Polacy w Szwecji

Polonia w Szwecji liczy niecałe 90 000 mieszkańców. Ponad 30% Polaków mieszka w regionie Sztokholm. Szwecja nie jest najpopularniejszym wśród Polaków kierunkiem pod względem wyjazdów do pracy długoterminowej, ale chętnie wyjeżdżamy do Szwecji do pracy krótkoterminowej. Polacy stanowili w 2018 roku największą grupę narodową wśród pracowników delegowanych do pracy w Szwecji, zasilając głównie branżę budowlaną.

Polacy pracują w Szwecji także jako kierowcy, pielęgniarki, lekarze, pracownicy administracyjni, księgowi, sprzątaczki, w sektorze usług czy opiekunowie osób starszych. Jak wynika z obliczeń nawet na mało prestiżowych stanowiskach można w Szwecji zarobić o wiele więcej niż w Polsce. Jeśli ktoś chce przywieźć do naszego kraju zarobione w Szwecji pieniądze, szczególnie musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami utrzymania. Za podstawowe produkty żywnościowe i używki w przeliczeniu na złotówki zapłacimy dużo więcej niż w Polsce.

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!