Dobre zarobki w Irlandii kuszą Polaków, a praca w Irlandii jest dla nas atrakcyjna także z powodu języka - w większości przypadków wystarczy komunikatywna znajomość języka angielskiego. Wysoka średnia płaca krajowa i dobre opinie rodaków, którzy się w Irlandii osiedlili, zupełnie wystarczają, by ten kraj od lat pozostawał jednym z głównych kierunków migracyjnych. Od 2013 roku liczba Polaków mieszkających w Irlandii w oficjalnych statystykach regularnie spada. Według różnych szacunków mieszka tutaj od 100 do 200 tysięcy rodaków, a co roku przyjeżdża tu z planami osiedlenia się na stałe trochę mniej niż 10 tysięcy osób. Polacy w Irlandii najczęściej pracują jako pomoce domowe, opiekunki, budowlańcy, pracownicy restauracji i hoteli lub supermarketów. Praca w Irlandii gwarantuje na tyle wysokie, że za najniższą krajową rodacy swobodnie są w stanie opłacić mieszkanie, media i wyżywienie, i jeszcze wystarczy im pieniędzy, by wysłać coś rodzinie do Polski, a nawet odłożyć na konto oszczędnościowe.
Irlandzki rynek pracy cechuje się deficytem specjalistów w niektórych wąskich dziedzinach, ale także w pracach fizycznych wymagających pewnych kwalifikacji. Największym liderem w związku z brakiem rąk do pracy jest sektor rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Drugim liderem wzrostu zatrudnienia jest accommodation and food service activities czyli hotele, BnB i restauracje. Tutaj oferty pracy w Irlandii znajdą m.in. kucharze, pomoce kuchenne oraz kelnerki. Duże zapotrzebowanie na fachowców jest także w branży budowlanej oraz mniejsze w przemyśle. To znaczy, że w Irlandii prace znajdą stolarze, cieśle, tynkarze, elektrycy, hydraulicy, dekarze, murarze, malarze, a także operatorzy cnc czy spawacze. W zakresie zapotrzebowania na specjalistów z analiz ekspertów wynika, że w Irlandii największe zapotrzebowanie jest na inżynierów (w tym specjalistów IT), lekarzy, pielęgniarki, położne, księgowych i marketingowców. Irlandzka branża IT jest w stanie wchłonąć absolutnie każdą liczbę pracowników z odpowiednim doświadczeniem. Na oferty pracy w Irlandii na pewno nie narzekają też pracownicy branży finansowej, specjaliści od HR i prawa oraz podatków.
Każdego roku wiosną w Irlandii rusza rekrutacja pracowników sezonowych, takiej pracy nie zabraknie co najmniej do połowy października. Oferty pracy sezonowej w Irlandii można znaleźć przede wszystkim w turystyce (w hotelach, pensjonatach, knajpkach). Na Zielonej Wyspie jest ciężko o tradycyjne zajęcie sezonowe, np. przy zbiorach owoców można natomiast znaleźć pracę przy hodowli, np. koni lub owiec, albo w rybołówstwie. W południowej części Irlandii znajduje się wiele firm z branż: elektronicznej, farmaceutycznej i spożywczej. To tu najłatwiej o oferty pracy w Irlandii przy taśmie. Warto też rozejrzeć się za pracą w przetwórstwie, które jest poważną gałęzią irlandzkiej gospodarki. Większość firm w tym sektorze to małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób, ale w sezonie urlopowym potrzebują tam dodatkowych rąk do pracy.
Zarobki w przypadku pracy sezonowej nie są wysokie i zazwyczaj nie przekraczają stawki minimalnej, która obecnie wynosi 9,8 EUR/godz. Jedynie kelnerzy mogą liczyć na napiwki, a na wyższe stawki osoby wykwalifikowane.