Chęć zmiany zatrudnienia wiąże się z koniecznością złożenia wypowiedzenia umowy obecnemu pracodawcy. Jednak należy pamiętać, że pomimo rezygnacji z pracy w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do wykonywania powierzonych obowiązków przez określony czas. Jaka jest długość okresu wypowiedzenia? Kiedy złożyć wypowiedzenie? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Jaka jest długość okresu wypowiedzenia?
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju podpisanej umowy z pracodawcą oraz stażu pracy w firmie. W przypadku umowy o pracę na okres próbny w kodeksie pracy przeczytamy, że okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze – gdy zatrudnienie na okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
- 1 tydzień – gdy zatrudnienie na okres próbny trwa minimum 2 tygodnie,
- 2 tygodnie – gdy zatrudnienie na okres próbny wynosi 3 miesiące.
Inna długość okresu wypowiedzenia będzie w sytuacji, gdy posiadamy umowę o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Tutaj w kodeksie pracy znajdziemy zapis, że długość okresu wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie – gdy zatrudnienie trwało krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – gdy zatrudnienie przekracza 6 miesięcy,
- 3 miesiące – gdy zatrudnienie przekracza 3 lata.
Kiedy złożyć wypowiedzenie?
Pragniemy rozpocząć nową pracę jak najszybciej i zastanawiamy, kiedy powinniśmy złożyć wypowiedzenie. W przypadku, gdy jesteśmy zobowiązani do zachowania miesięcznego lub dłużej trwającego okresu wypowiedzenia, to najlepszym momentem do złożenia dokumentu pracodawcy jest czas pod koniec miesiąca. Jest to uwarunkowane tym, że okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Przykładowo, gdy obowiązuje nas miesięczny okres wypowiedzenia i postanowimy złożyć rezygnację z pracy dnia 10 lipca, to okres wypowiedzenia wygaśnie z dniem 31 sierpnia. Dlatego też, nie odkładajmy na ostatnią chwilę złożenia szefowi wypowiedzenia umowy o pracę.
Czy można skrócić okres wypowiedzenia?
Możemy spotkać sytuacje, gdzie pracownik chce jak najszybciej zakończyć zatrudnienie w dotychczasowej firmie, lecz obowiązuje go okres wypowiedzenia. Dobrą wiadomością jest fakt, że w kodeksie pracy znajdziemy zapis, który dopuszcza skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże warunkiem jest zgoda zarówno osoby zatrudnionej, jak i zatrudniającego. Ponadto pracownik, jak i pracodawca mogą wyjść z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Aczkolwiek również w tym przypadku zgodę muszą wyrazić pracownik oraz szef.
Pożegnania z pracą
Bez względu na to, co było powodem rozstania z obecną firmą, warto okazać szacunek swojemu pracodawcy oraz współpracownikom. Co więcej, wykonywane z dalszym ciągu obowiązki wypełniaj ze starannością, niczym pierwszego dnia pracy. Opuszczenie dotychczasowego stanowiska w dobrej atmosferze z pewnością pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek. W końcu nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy zmuszeni powrócić do obecnej pracy.
Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com