Wyjazd do pracy za granice dla wielu Polaków to sposób na poprawienie domowego budżetu. Wysokie płace mimo ogólnoświatowego kryzysu w dalszym ciągu kuszą Polaków, szczególnie w sezonie letnim. Jeśli decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy za granicą, powinieneś zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. W ten sposób zapewnisz sobie ochronę na wypadek nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku w pracy. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia do pracy za granicą.
Ubezpieczenie do pracy za granicą – dlaczego jest tak ważne?
Większość Polaków wyjeżdżających do pracy za granicą podejmuje się pracy fizycznej np. na magazynie, przy zbiorach, na budowie czy też na halach produkcyjnych. Niestety praca fizyczna to spore ryzyko wystąpienia szkody, dlatego zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie jest bardzo ważne. Oczywiście o odpowiednie ubezpieczenie powinny zadbać także osoby, które chcą wykonywać mniej ryzykowną pracę np. biurową. W końcu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy leczenie będzie nam potrzebne. Warto pamiętać, że nie tylko zarobki za granicą są wyższe niż w Polsce, ale także koszty leczenia. Jeśli ktoś nie wykupi ubezpieczenia przed wyjazdem do pracy za granicę i dozna urazu, np. złamania kończyny, może się okazać, że rachunki za leczenie będą tak drogie, że pochłoną większość jego dochodów. W takim przypadku główny powód wyjazdu - zysk finansowy – traci sens.
Ubezpieczenie do pracy za granicą – na co zwrócić uwagę?
Wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych warto pamiętać, że podstawowa wersja ubezpieczenia, jaką często wykupujemy na wyjazd wypoczynkowy jest niewystarczająca. Dodatkowy zakres ochrony uzależniony jest tak naprawdę od rodzaju pracy, jaką będziemy wykonywać. Zakłady ubezpieczeń w ogólnych warunkach ubezpieczenia rozróżniają trzy rodzaje prac: pracę umysłową, pracę fizyczną oraz pracę fizyczną o zwiększonym ryzyku. Oczywiście wysokość składki uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego też osoby wykonujące pracę o zwiększonym ryzyku będą zmuszone płacić wyższą składkę niż osoby mające pracę umysłową.
Dużą zaletą ubezpieczenia do pracy za granicą jest to, że mamy możliwość wykupienia ubezpieczenia na dowolny okres. Możemy zatem wykupić sobie ubezpieczenie np. na 30 czy też 60 dni. Zakres, jaki obejmuje ubezpieczenie, uzależniony jest od oferty konkretnej ubezpieczalni. Ubezpieczenie do pracy za granica może obejmować: pokrycie kosztów leczenia, nnw, pakiet usług medycznych, transport do Polski, ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych.
Najważniejszym punktem w ubezpieczeniu do pracy za granica jest pokrycie kosztów leczenia. Osoba, która decyduje się na wyjazd za granica w celach zarobkowych, powinna mieć zapewniony dostęp do opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku. Osoby, które cierpią na choroby przewlekłe powinny wybrać rozszerzony zakres ubezpieczenia, w razie gdyby jakiekolwiek objawy związane z chorobą się nasiliły w trakcie pobytu za granicą.
Ubezpieczenie do pracy za granicą – czy jest konieczne?
Ubezpieczeni do pracy za granicą nie jest konieczne. Równie dobrze wyjeżdżając możemy zaopatrzyć się jedynie w kartę EKUZ, która pokryje koszty podstawowych usług medycznych. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie osobom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w kraju. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymamy te same świadczenia, które są dostępne dla mieszkańców. Więc jeżeli za dany zabieg czy też usługę w danym kraju płaci pacjent, zapłacimy i my, jeśli będziemy posiadali tylko kartkę EKUZ. Warto jednak pamiętać, że karta nie obejmuje opieki stomatologicznej, leczenia urazu, np. złamanej ręki, przejazdów karetką, a czasem nawet wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego posiadanie dodatkowego ubezpieczenia jest tak ważne, w szczególności u osób, które będą mieć prace wysokiego ryzyka.
Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com