Wybuch pandemii koronawirusa na całym świecie wywrócił życie wielu osób do góry nogami. Również w przypadku tych osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę. Różnego rodzaju obostrzenia, ciągle zmieniające się zalecenia sprawiają, że czasem ciężko za tym wszystkim nadążyć. Bez względu na to, czy wyjeżdżasz do pracy w dobie koronawirusa po raz pierwszy, czy kolejny musisz znać aktualne wymagania stawiane przez rząd danego kraju. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do wyjazdu za granicę.
Kraje Unii Europejskiej
Kraje takie, jak Niemcy, Austria, Belgia, czy Holandia to najpopularniejsze kierunki w Unii Europejskiej wybierane przez Polaków do pracy. Obecnie, wyjeżdżając do pracy za granicę duże znaczenie ma to, czy zostaliśmy zaszczepieni przeciw COIVD-19, czy też nie. Jeśli przyjęliśmy szczepionkę dopuszczoną do obrotu w UE, a czas od podania ostatniej dawki przekracza 14 dni, to nie musimy wykonywać testów ani odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy. Szczepienie na COIVD- 19 musi być poświadczone unijnym cyfrowym zaświadczeniem lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim.
Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem tzw. ozdrowieńcy, nie muszą wykonywać testów na COVID-19. Jednakże okres po przebyciu choroby nie może wynosić powyżej 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. Tutaj również potrzebujemy dokument potwierdzający przebyte zakażenie.
Inaczej sytuacja wygląda, gdy nie jesteśmy zaszczepieni. W tym przypadku, aby uniknąć 10 - dniowej kwarantanny musimy przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Test ten również musi być poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem bądź innym dokumentem w języku polskim bądź angielskim. Co więcej, test musi zostać wykonany nie wcześniej, niż 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy.
W momencie, gdy nie jesteśmy zaszczepieni oraz nie posiadamy negatywnego wyniku testu na COVID-19 to będziemy musieli odbyć 10 - dniową kwarantannę po przekroczeniu granicy. Kwarantannę może jedynie skrócić negatywny wynik testu na COIVD-19 wykonany w kraju, do którego przybyliśmy.
Kraje strefy Schengen
Polacy do pracy za granicą wybierają również kraje spoza Unii Europejskiej. Do głównych kierunków poza UE należą Norwegia oraz Szwajcaria. Jednakże państwa te pomimo tego, iż nie należą do UE, to znajdują się w strefie Schengen. Krajami, które są spoza UE, ale należącymi do strefy Schengen są również Islandia oraz Liechtenstein. W przypadku wyjazdu do krajów strefy Schengen obowiązują nas takie same zasady, jak do państw UE.
Ponadto takie same warunki, dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa, jakie panują w państwach UE musimy spełnić wyjeżdżając do Turcji, z którą Polska zawarła specjalne porozumienie.
Dlaczego warto wybrać się do pracy za granicą przez agencję?
Dynamicznie rozwijająca się sytuacja związana z pandemią koronawirusa stawia przed wyjeżdżającymi do pracy za granicę wiele niewiadomych. Ciągle zmieniające się obostrzenia oraz warunki wyjazdu za granicę mogą być dla wyjeżdżających sporym utrapieniem. Decydując się na wyjazd przez agencję nie musimy obawiać się, że zostaniemy czymś zaskoczeni po przyjeździe do innego kraju. Koordynatorzy agencji są na bieżąco z obowiązującymi zasadami związanymi z koronawirusem i poinformują nas w razie jakichkolwiek zmian. Ponadto, jeśli w pracy wystąpią jakieś przestoje, to koordynator szybko może zareagować i zaproponować kandydatowi inną ofertę zatrudnienia. Osoba wyjeżdżająca do pracy przez agencję posiada swój profil, przez co wysłanie CV do innego pracodawcy odbywa się praktycznie w błyskawiczny sposób. Dzięki czemu, możemy dalej pracować i uniknąć zjazdu do Polski. Wyjazd do pracy za granicę przez agencję jest z pewnością dużo bezpieczniejszym wyborem, niż w przypadku szukania pracy na własną rękę.
Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com