Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Na czym polega praca magazyniera? Obowiązki i zakres zadań

Data dodania: 13:29 16/12/2022

Praca magazyniera wymaga dużego wysiłku i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Prawidłowy przydział obowiązków na magazynie gwarantuje pomyślne funkcjonowanie całej hali, niezależnie od branży. Czym dokładnie zajmuje się magazynier? Jakie są obowiązki, za które jest odpowiedzialny? Czy aby zostać magazynierem trzeba mieć kurs? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Magazynier – opis stanowiska

Magazynier to pracownik fizyczny, który jest odpowiedzialny przede wszystkim za skuteczne zarządzanie magazynem. Wbrew panującej opinii, jest to praca, która wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jak więc wygląda praca magazyniera? Praca magazyniera polega na przyjmowaniu, przechowywaniu i wydawaniu towarów, zgodnie z dokumentacją oraz z zachowaniem wszelkich norm. Do zadań magazyniera dochodzi jeszcze stała obserwacja stanów magazynowych, co jest dość kluczowe dla prawidłowej obsługi przestrzeni magazynowej. Pomaga to we wszystkich zadaniach działów biznesowych, nie tylko w handlu detalicznym czy hurtowym, ale także w szybko rozwijającym się e-commerce.

Jakie są obowiązki magazyniera?

Poniżej przedstawiamy podstawowe obowiązki na stanowisku magazynier:

  • zarządzanie magazynowymi zapasami
  • obsługa dokumentacji magazynowej
  • przyjmowanie towarów na magazyn
  • ilościowa oraz jakościowa kontrola przyjmowanych towarów
  • składowanie oraz odpowiednie przechowywanie towarów na magazynie
  • wydawanie oraz inwentaryzacja towarów
  • współpraca z kontrahentami
  • organizowanie własnej pracy
  • dbanie o czystość i prządek w miejscu pracy

Magazynier musi przestrzegać przepisów BHP, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy nie tylko sobie, ale także ludziom, z którymi pracuje.

Wymagania zawodowe na magazyniera

Aby zostać magazynierem nie trzeba posiadać żadnych szczególnych kwalifikacji poza dyplomem szkoły zawodowej lub średniej. Pracodawcy w większości przypadków wymagają od kandydatów dobrego zdrowia i odpowiedniej sprawności fizycznej. Jednak w pracy magazyniera liczy się nie tylko siła fizyczna ale również zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz samodzielność w działaniu. Niekiedy potrzebne są również prawo jazdy kategorii B. Choć praca magazyniera nie wymaga szczególnych kwalifikacji to posiadanie różnego rodzaju certyfikatów może przełożyć się na zakres wykonywanych obowiązków oraz zarobki. Szczególnie mile widziane jest posiadanie uprawnień na obsługę wózków widłowych oraz obsługi programów magazynowych.

Odpowiedzialność na stanowisku pracy magazyniera

W większości przypadków to magazynier ponosi odpowiedzialność prawną za przedmioty, które zostały mu powierzone. Wszystkie regulacje dotyczące odpowiedzialności magazyniera za mienie określa Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz.U. Nr 40, poz. 236), a także Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie okoliczności odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (Dz.U. Nr 35, poz. 191) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej za szkodę w powierzonym mieniu (Dz.U. Nr 60, poz. 276).

Magazynier – zagrożenia zawodowe

Praca magazyniera niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Ciągłe podnoszenie i wysiłek fizyczny mogą spowodować poważne uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego, co z czasem prowadzi do bólu stawów i pogorszenia ich stanu. Ponadto przedmioty przechowywane w magazynie mogą być naprawdę różne, a niektóre z nich mogą wymagać specjalnego traktowania np. chemikalia. To z kolei może mieć szkodliwy wpływ na układ oddechowy i mózg. Magazyn to również miejsce w którym może dojść do różnego rodzaju wypadków, takich jak poślizgnięcie się, upadek z wysokości lub przygniecenie przez ciężką paczkę. Aby zapobiec tym zdarzeniom, konieczne jest ścisłe przestrzeganie procedur bezpieczeństwa.

Zalety i wady pracy jako magazynier

Pracując na stanowisku magazyniera musimy liczyć się z ciężką, fizyczną i niekiedy stresującą pracą. Niemniej jednak praca ta ma swoje zalety. Do zalet możemy zaliczyć pracę z różnymi ludźmi, co pozwala na zdobycie ważnych kontaktów biznesowych. Ponadto magazynierzy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach zapewnianych przez pracodawcę, co daje im możliwość zdobycia nowych umiejętności. Praca magazyniera jest praca samodzielną i choć w regulaminie są określone obowiązki, to pracę magazynier organizuje według własnych upodobań. Ten rodzaj pracy pomaga również stymulować rozwój psychiczny i fizyczny, może pomóc w poprawieniu kondycji i sylwetki bez konieczności chodzenia na siłownię. 

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!