Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Mowa ciała podczas rozmowy online – o czym musisz wiedzieć

Data dodania: 15:06 24/03/2022

Rozmowy online są bardzo powszechne nie tylko w komunikacji z bliskim, ale także w pracy. Tym bardziej, jeśli pracujemy zdalnie, a najczęstszą formą komunikacji z przełożonymi czy współpracownikami jest rozmowa online. Pomimo wielu zalet, jakie posiada rozmowa przez komunikator, to istnieją bariery, które mogą ją skutecznie utrudniać. Jakie ograniczenia niesie ze sobą rozmowa online? O czym musisz wiedzieć, przystępując do zdalnej rozmowy? Jakich błędów nie popełniać?

Ograniczenia związane z rozmową online

Coraz więcej osób w swojej pracy odbywa rozmowy online. Pomimo, iż stały się one naturalną czynnością, mogą dostarczać rozmówcy sporo stresu. Jedną z przyczyn wywołujących napięcie jest jakość połączenia podczas rozmowy. Kwestie techniczne w większości przypadków są niezależne od nas, jednak mają ogromny wpływ na jakość komunikacji. Oprócz tego, duży wpływ na komfort rozmowy ma otoczenie, w którym się znajdujemy. Dla wielu osób odbywających rozmowę online w domu stresująca jest obecność domowników, a szczególnie dzieci, które są ciekawe co ich rodzice robią i zaglądają do pokoju. Dodatkowo, przyczyną dekoncentracji u rozmówcy może być także hałas, czy niepożądane dźwięki dobiegające z otoczenia. 
Warunki pracy podczas rozmowy online mają ogromny wpływ na mowę ciała. Kiedy dzieci hałasują bądź sąsiad przeprowadza remont na twarzy rozmówcy pojawia się grymas, który może być odebrany jako reakcja na nasze słowa. W związku, z czym mowa naszego ciała zostaje nieprawidłowo odczytana. Umiejętność prawidłowego odczytywania mowy ciała przez kamerę jest sporym ograniczeniem, którego nie doświadczamy podczas rozmowy twarzą w twarz. Dlatego też, jeśli wiesz, że mogą wystąpić pewne ograniczenia podczas rozmowy online poinformuj o tym swoich rozmówców. Dzięki czemu, każda ze stron uniknie niepotrzebnych niedomówień czy nadinterpretacji.

Określ zasady rozmowy online

Aby rozmowa online pomyślnie przebiegała warto na samym początku określić zasady, jakimi będziemy się kierować. Tym samym unikniemy nieporozumień i niejasności w trakcie rozmowy. Ważne jest, aby określić czy rozmowa będzie odbywała się przy włączonej czy wyłączonej kamerze. Jeśli podczas rozmowy osoba prosi o włączenie kamer, a my nie czujemy się na siłach, aby pokazywać się, to warto poinformować o tym już na samym początku. Dzięki czemu, nasz rozmówca nie będzie mieć nam do zarzucenia, że nie angażujemy się do rozmowy. Co więcej, kiedy w rozmowie uczestniczy więcej osób, również one nie będą zaskoczone naszym niedostosowaniem się do odgórnego polecenia. To samo dotyczy sytuacji, gdy za drzwiami coś się dzieje, a my musimy odejść. Powiedzmy, dlaczego wyłączamy kamerę i głos, przez co pokażemy szacunek osobom po drugiej stronie komunikatora.

Tak jak wcześniej wspomniano, największym wyzwaniem podczas rozmowy online jest prawidłowe odczytanie mowy ciała drugiej osoby. Dlatego, nawet gdy kamera jest włączona mogą pojawiać się liczne nieporozumienia. W przypadku, gdy coś jest dla nas niejasne warto upewnić się, czy odpowiednio zrozumieliśmy naszego rozmówcę. Nawet po zakończonej rozmowie online zawsze możemy zadzwonić i wyjaśnić kwestie, które są dla nas niezrozumiałe bądź zadać dodatkowe pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna online

Choć wydawać by się mogło, że rozmowa kwalifikacyjna odbywająca się twarzą w twarz jest bardziej stresująca od wideorozmowy, to nic bardziej mylnego. Dla kandydata rozmowa kwalifikacyjna online może być podwójnie stresująca, gdyż po pierwsze jest to wydarzenie samo w sobie stresujące, a po drugie fakt, iż odbywa się przed kamerą. Jak zatem dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej online? Przede wszystkim musimy włączyć kamerę i ustawić ją tak, aby była widoczna nie tylko nasza twarz, ale połowa ciała. Dzięki czemu, ukazana będzie nasza mimika oraz gestykulacja. Jednak nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej przestrzeni, aby zachować swobodę ruchów rękami. Ponadto, przyjmijmy wygodne ułożenie, gdyż w miarę upływu czasu przy niekomfortowej pozycji zacznie nam być niewygodnie, a tym samym nasza koncentracja spadnie. Nie siadajmy na końcu fotela czy krzesła oraz nie krzyżujmy nóg. Mówmy wyraźnie, nie za głośno, ale także nie za cicho. Patrzmy w kamerę, aby utrzymywać kontakt wzrokowy. Nasz wyraz twarzy powinien być pogodny, a gestykulacja naturalna. Należy pamiętać, że obowiązuje nas strój biznesowy pomimo, iż rozmowa odbywa się online. Savoir-vivre komunikacji niewerbalnej w przypadku rozmowy online niewiele się różni od tego, obowiązującego podczas spotkań w rzeczywistości.

Co zrobić, aby zapanować nad mową ciała podczas rozmowy online?

Komunikacja niewerbalna odzwierciedla stan naszych emocji. Nasze ciało podąża za myślami, słowami, emocjami przez co ukazuje, to co odczuwamy. Umiejętność panowania nad stresem sprawia, że nasze ciało staje się rozluźnione, a my czujemy się bardziej pewnie. Dlatego, jeśli chcemy zapanować nad mową ciała podczas rozmowy online, przede wszystkim powinniśmy ćwiczyć radzenie sobie ze stresem. Dzięki czemu, wzmocnimy pewność siebie oraz w lepszy sposób będziemy mogli zapanować nad mimiką, gestykulacją, a także tonem głosu. Świetnym sposobem jest nagrywanie się przed kamerą. Nasze wystąpienia będziemy mogli na spokojnie przeanalizować i dowiedzieć się nad czym musimy najbardziej popracować. Oprócz tego, warto zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonych osób, aby udzielili na porad oraz wsparcia w pracy nad mową ciała. Należy pamiętać, że każda przeprowadzona rozmowa online jest lekcją, dzięki której w coraz lepszy sposób będziemy występować przed kamerą.

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!