Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Jak rozliczyć podatek w Holandii? Zmiany podatkowe w 2023 roku

Data dodania: 13:51 09/03/2023

W Holandii, jak w innych krajach Europy Zachodniej, wielu Polaków szuka pracy. Pracując legalnie na terenie Holandii, możemy ubiegać się o zwrot podatku. Wniosek o zwrot podatku z Holandii może złożyć każdy, kto legalnie pracował w tym kraju. Możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku z Holandii nawet za 5 lat wstecz (obecnie za lata 2018-2022). Urząd ma czas od 3 miesięcy do 3 lat na wydanie decyzji podatkowej. 

Holandia – progi podatkowe w 2023 roku

W Holandii za pobieranie i rozliczanie podatków odpowiada urząd skarbowy – Belastingdienst. Obecnie, na rok 2023, progi podatkowe w Holandii wyglądają następująco:

  • dochody do 68 705 € w ciągu roku – stawka podatkowa wynosi 36,93%
  • dochody powyżej 68 705 € w ciągu roku – stawka podatkowa wynosi 49,50%

Mimo że stawki podatkowe w Holandii wydają się bardzo wysokie, Polacy często otrzymują całkiem pokaźny zwrot podatku przy corocznym rozliczeniu. Nawet osoby pracujące sezonowo przez kilka miesięcy mogą odzyskać duże kwoty nadpłaconego podatku. W przypadku, gdy podatnik nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, może otrzymać zwrot całej zapłaconej sumy.
Rozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym, Belastingdienst, jest obowiązkowe. Można dokonać tego samodzielnie lub skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w zwrotach podatku z Holandii. W każdym przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozliczenia.

Rozliczenie podatku w Holandii – niezbędne dokumenty

Holenderski pracodawca wydaje kartę podatkową Jaaropgave lub Jaaropgaaf (dwa terminy są równoważne polskiemu PIT-11) po zakończeniu roku podatkowego, zazwyczaj między lutym a marcem. Dokument ten jest podstawą do rozliczenia podatkowego. Karta podatkowa zawiera informacje o roku, kwocie brutto rocznych zarobków (loon), kwocie zapłaconych podatków (loonheffing) i uldze podatkowej (arbeidskorting lub heffingskorting). Pozycje Ingehouden loonbelasting lub Ingehouden loonheffing pokazują kwotę, o którą można wystąpić do fiskusa o zwrot. Jeśli pracowaliśmy u kilku pracodawców, każdy z nich musi wystawić nam Jaaropgave/Jaaropgaaf.

Jeśli nie posiadamy karty podatkowej, należy poprosić pracodawcę o wydanie duplikatu. Wymagane są wszelkie rachunki i faktury uprawniające do odliczeń podatkowych. Do wypełnienia deklaracji podatkowej potrzebny jest numer identyfikacji obywatela, czyli BSN (Burgerservicenummer), podpis elektroniczny – numer DigiD (Digitale Identiteit) oraz kopia dowodu osobistego lub paszportu.
Nie zapomnij o zaświadczeniu z Polski! Od 1 stycznia 2015 roku zmieniło się prawo dotyczące rezydentów podatkowych w Holandii. Aby zostać uznany za rezydenta, 90% dochodów ze wszystkich źródeł musi być opodatkowanych na terenie Holandii.

W związku z tym do rozliczenia podatkowego należy dostarczyć z polskiego Urzędu Skarbowego zaświadczenie o dochodach (formularz UE/WE). W zaświadczeniu pojawiają się informacje o dochodach uzyskanych poza Holandią (w Polsce i innych krajach) lub adnotacja o braku takiego dochodu. Należy podkreślić, że warto uzyskać status rezydenta w Holandii, ponieważ uprawnia to do skorzystania z wielu ulg podatkowych. Zwrot podatku zazwyczaj otrzymuje się po około 3 miesiącach oczekiwania.

Wysokość zwrotu

Wysokość zwrotu podatku z Holandii uwarunkowana jest czynnikami indywidualnymi i zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest kwota naliczonych i odprowadzonych zaliczek podatkowych, a także przychody uzyskane przez pracownika w danym roku podatkowym oraz odliczenia z tytułu przysługujących ulg podatkowych, które zostaną uwzględnione w zeznaniu podatkowym.
Od 2016 roku ulga podatkowa w wysokości 300 euro rocznie przyznawana automatycznie, dotyczy tylko osób, których dochody uzyskane w Holandii stanowią 90% wszystkich rocznych dochodów. W związku z tym, podczas rozliczenia podatku w Holandii, należy uwzględnić wszystkie dochody (zarówno te uzyskane w Holandii, jak i w innych krajach). Jeśli podatnik jest żonaty, musi także ujawnić dochody swojego współmałżonka.

Odliczenie wyższych kosztów pracy, które zostało podwyższone przez holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst w 2016 roku, daje możliwość uzyskania wyższego zwrotu podatku niż w roku poprzednim.

Rozliczenie z Holandii w 2023 roku – koniec z ulgą na niepracującą żonę

Od roku 2023 ulga na niepracującą żonę przestanie obowiązywać w Holandii. Ostatni rok, w którym można było z niej skorzystać, to 2022. Jak działała ta ulga?

Ulga podatkowa w Holandii dla niepracującego małżonka nosi oficjalną nazwę algemene heffingskorting i była szczególnie opłacalna dla osób z niższymi dochodami, co czyniło ją popularną wśród Polaków pracujących w Holandii z rodzinami. Jednak rząd holenderski regularnie ją obniżał, aby zachęcić więcej osób do podjęcia pracy. W konsekwencji, od 2023 roku ogólna ulga podatkowa nie będzie już przysługiwać najmniej zarabiającemu partnerowi podczas wspólnego rozliczenia podatkowego.
Warto jednak pamiętać, że z tej ulgi można skorzystać podczas rozliczania za lata poprzednie. W Holandii można bowiem złożyć deklarację podatkową nawet do 5 lat wstecz, co oznacza, że w 2023 roku można wykorzystać algemene heffingskorting za lata 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022.

Wyższa ulga pracownicza w Holandii w 2023

Maksymalna ulga podatkowa dla pracowników została podniesiona zgodnie z założeniami holenderskiego rządu, które mają na celu zwiększenie aktywności zawodowej mieszkańców kraju. Teraz wynosi ona 5.052 euro, co oznacza wzrost o 792 euro w porównaniu do poprzedniego poziomu.

Ulga podatkowa dla pracowników najemnych jest przysługująca wszystkim osobom, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Obliczana jest automatycznie z dochodu z pracy podczas składania zeznań podatkowych i nie wymaga składania dodatkowych dokumentów czy wniosków.

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!