Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Agencja pośrednictwa pracy czy agencja pracy tymczasowej?

Data dodania: 14:23 15/11/2023

Szukanie pracy na własną rękę to często żmudny, wymagający czasu proces.  

Podobnie jak i znalezienie oraz zatrudnianie pracownika wiąże się z odpowiedzialnością i kosztami.

Pośrednicy przejmują ten ciężar na siebie, dlatego w czasach niepewnych, kiedy nie do końca wiadomo czy firma będzie działała według planu oraz, czy inwestycja we własnych rekruterów się opłaci, warto ten ciężar oddać na barki specjalistycznych agencji.

Ale czy potrzebuje pomocy agencji pośrednictwa pracy, agencji pracy tymczasowej, agencji rekrutacji, a może biuro pośrednictwa pracy lub agencji headhunterskiej?

 

Aby uprościć sprawę podzielny wszystkie agencje według jednego i najważniejszego kryterium tj. pieniądza. W ten sposób uzyskujemy następujący podział:

1. Wynagrodzenie pracownika nie ''przechodzi'' przez agencje - do tej grupy zaliczamy agencje doradztwa personalnego, agencje rekrutacyjną, firmy headhuntingowe, agencje pracy, agencje zatrudnienia, biura pośrednictwa pracy. Taka agencja nie zatrudnia pracowników tylko ich wyszukuje, pomaga poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, a pracodawcom w znalezieniu pracowników z odpowiadającymi im kwalifikacjami.

Usługi tego typu agencji polegają w szczególności na:

  • pozyskiwaniu i rozpowszechnianie ofert pracy
  • udzielaniu pracodawcom informacji o kandydatach do pracy
  • udzielaniu kandydatom informacji o ofertach pracy
  • inicjowaniu i organizowaniu kontaktów osób poszukujących pracy z pracodawcami
  • analiza aplikacji
  • weryfikacji kandydatów pod względem oczekiwanych kwalifikacji i predyspozycji w tym testy kompetencji itp
  • dopasowanie kandydata do profilu przedstawionego przez pracodawcę
  • zaprezentowanie kandydatów pracodawcy tj. przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz ewentualne przygotowanie kandydata do interview
  • udzielaniu pracodawcom pomocy w doborze kandydatów do pracy
  • udzielaniu kandydatom pomocy w doborze stanowiska pracy

Zadaniem powyższych agencji jest właściwe zaprojektowanie procesu rekrutacji od A do Z następnie przeprowadzenie go w sposób profesjonalny, a finalnie dostarczanie firmom kandydatów, o określonych kompetencjach i doświadczeniu.

Agencje pośrednictwa pracy są szczególnie przydatne przy rekrutacji specjalistów średniego i wysokiego szczebla do sektora medycznego, IT czy marketingu. Współpracując z agencją rekrutacji można liczyć nie tylko na przygotowanie i dystrybucję ogłoszeń o pracę na popularnych portalach, ale również na wykorzystanie profesjonalnych metod badania kompetencji kandydatów, kursy BHP czy szkolenia.

Agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat za swoje usługi od szukających pracy. Wyjątkiem są zawody związane z rozrywką, jak np. modelki, aktorzy.

Agencje mogą pobierać opłaty wyłącznie za faktycznie poniesione koszty związane ze skierowaniem do pracy np. wydanie wizy, badania lekarskie, koszty tłumaczeń dokumentów itp.

Agencja rozlicza się bezpośrednio z podmiotem poszukującym pracowników.

Szukający pracy nie zostaje zatrudniony przez agencje i nie dostaje od niej żadnego wynagrodzenia. Pensje pracownikowi wypłaca firma dla której agencja pracy świadczyła usługę poszukiwania pracowników.

 

2. Wynagrodzenie pracownika ''przechodzi'' przez agencje - do tej grupy zaliczamy agencje pracy tymczasowej, biura pośrednictwa pracy zagranicą, agencje pośrednictwa pracy, agencje zatrudnienia, agencje pracy.

Taka agencja samodzielnie zatrudnia pracowników, a następnie deleguje ich do pracy w innych firmach.

Wszystkie koszty rekrutacji, zatrudnienia, dokumentacji, pozwolen, spraw kadrowych itp. są po stronie agencji.

Firmy wyznaczają pracownikowi obowiązki i kontrolują ich wykonanie. Mimo tego, pomiędzy pracownikiem a firmą nie powstaje stosunek pracy - ten bowiem łączy jedynie agencję pracy tymczasowej i pracownika.

Agencje pracy tymczasowej nie mogą pobierać opłat za swoje usługi od szukających pracy bowiem rozlicza się bezpośrednio z podmiotem poszukującym pracowników.

Szukający pracy zostaje zatrudniony przez agencje i dostaje od niej wynagrodzenie. Pracownikowi tymczasowemu przysługują te same uprawnienia, co pracownikom zatrudnianym na etat. Ma on również prawo do urlopu. Obejmują go także wszelkie świadczenia wynikające z ustawy i kodeksu pracy.

Zatem agencja pracy tymczasowej z jednej strony ułatwia firmom szybkie znalezienie tymczasowego zastępstwa na stanowisko pracownika etatowego, który nie jest w stanie wykonać swoich zadań terminowo. A z drugiej stanowi świetną okazję, dla osób nieaktywnych zawodowo. Daje im możliwość sprawdzenia się, wykazania się konkretnymi umiejętnościami, które mogą spowodować chęć zatrudnienia ich przez pracodawcę na dłuższy okres czasu.

 

Agencje pomagają firmom z różnych sektorów rynku. Nawet małe przedsiębiorstwa zyskają na przekazaniu tego obowiązku profesjonalistom. Wiosną i latem rośnie zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych czy sezonowych do lokali gastronomicznych, hoteli czy na zbiory owoców. Agencje posiadają bazę kandydatów regularnie podejmujących pracę tymczasową. Zdecydowanie warto też podjąć współpracę z pośrednikiem, jeśli szukasz zatrudnienia poza granicami kraju.

Ze wsparcia agencji pośrednictwa chętnie korzystają też firmy z sektora IT, marketingu czy sektora medycznego. W tych branżach pozyskanie specjalistów może stanowić trudność, ale doświadczeniu rekruterzy orientują się w realiach i wiedzą, czym przyciągnąć fachowca do pracy w twojej firmie.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

 

 

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!