Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Niemcy - ile można realnie zarobić?

Data dodania: 13:54 22/02/2019

zarobki w niemczechDziś Polacy jeżdżą do pracy nie tylko do Holandii, ale i do Niemiec, gdzie mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki – zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Liczba osób, które są gotowe tymczasowo pozostawić swoje rodziny i bliskich, aby rozpocząć pracę poza granicami kraju, stale wzrasta. Nic dziwnego, taki wyjazd to ogromna szansa na podniesienie standardu swojego życia. 

Dlaczego praca w Niemczech, a nie w Polsce?

Osoby pracujące na wyższych stanowiskach, usatysfakcjonowane ze swych zarobków dość często nie rozumieją, dlaczego inni wyjeżdżają za granicę. Pozostawiają swoje rodziny, bliskich, znajomych i jadą np. do Niemiec, do zupełnie obcego kraju. Pytają, po co oni to robią. Jeżeli ktoś dobrze zna polski rynek pracy i orientuje się, jakie panują zwyczaje, ma nieco inny tok myślenia w tym właśnie zakresie. Otóż w Polsce praca jest, ale nie dla każdego. Pracodawcy zazwyczaj oczekują wieloletniego doświadczenia, ogromnej wiedzy, a w zamian za to oferują marną pensję. Stawki, jakie obowiązują w Niemczech, są wręcz nieporównywalnie wyższe od stawek, jakie obowiązują w Polsce. Tak naprawdę nawet po opłaceniu mieszkania, odliczeniu kosztów utrzymania, można całkiem sporo zaoszczędzić. To tylko jeden z wielu powodów, dla których wiele osób stawia na wyjazd za granicę. A dlaczego właśnie do Niemiec? 

Zarobki w Niemczech

Oczywiście pierwszym powodem są zarobki w Niemczech. W porównaniu do innych krajów, a tym bardziej do Polski, są naprawdę satysfakcjonujące. Druga sprawa to położenie. Bezpośrednie sąsiedztwo z Polską motywuje Polaków do wyboru właśnie tego kraju zamiast np. Holandii, Danii czy Anglii. Dzięki temu chociażby podróż jest znacznie tańsza. Inną zaletą i tym samym powodem do wyjazdu właśnie do Niemiec jest podobieństwo kulturowe. Wspólna historia poniekąd ułatwia asymilację w obcym kraju. Ponadto całkiem wielu Polaków mówi w języku niemieckim. Jest on dość dobrze znany. To ułatwia im znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Minimalna stawka godzinowa  i średnie zarobki w niemczech

Wiele osób wybierając się za granicę do pracy, dopytuje, ile wynoszą średnie zarobki w Niemczech. Właściwie to normalne zachowanie. Kto by chciał wyjeżdżać do pracy bez orientacji w tym temacie. Na szczęście średnia pensja w Niemczech jest całkiem satysfakcjonująca. 

Otóż minimalna stawka w Niemczech dla osób, które pracują na pełen etat, wynosi 8,84 EUR. Tak więc najniższa płaca w Niemczech wynosi gdzieś 1 536 EUR, w przeliczeniu na złotówki, około 6 604 PLN. Jest to pensja, która może usatysfakcjonować niejednego Polaka. To praktycznie ponad 3 razy więcej niż w Polsce. Należy również podkreślić, że w ostatnich latach minimalna stawka godzinowa w Niemczech wzrosła. Być może to zmotywuje jeszcze większą liczbę Polaków do wyjazdów i pracy w tym kraju. 

Średnie roczne wynagrodzenie w Niemczech w latach 2010 – 2017 (w EUR)

rosnące zarobki w niemczech

Źródło:  Sedlak & Sedlak 

Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło: "minimalne wynagrodzenie Niemcy", można znaleźć aktualne stawki, jakie tam obowiązują. W każdym razie tak czy inaczej, zarobki w Niemczech dla Polaków są satysfakcjonujące. Do tego zawsze były i zapewne jeszcze długo będą. 

Najlepiej opłacane zawody i branża w niemczech

Tak jak w Polsce, tak i w Niemczech, jedne zawody są bardziej opłacalne, inne mniej. Niektórzy dopytują, ile zarabia logistyk w Niemczech, ile lekarz, a ile np. pracownik budowlany. Chcą w ten sposób sprawdzić, kto zarabia więcej. Okazuje się, że najlepiej opłacalna jest branża finansowa. Poza tym równie wysoką pozycję zajmuje branża energetyczna. Ich zarobki kształtują się na poziomie powyżej 4 tys. EUR miesięcznie. W takim razie ile zarabia lekarz w Niemczech? To też dobrze płatny zawód. Jego pensja przekracza 10 tys. EUR miesięcznie. Wszystko to są lepiej zarabiające zawody, biorąc np. pod uwagę to, ile zarabia kucharz w Niemczech. Jego pensja sięga kwoty blisko 1 tys. EUR. Jednak to i tak lepiej niż w Polsce. 

Średnie zarobki w wybranych branżach w II kwartale 2018 roku (EUR/miesiąc)

średnie zarobki w niemczech

Źródło:  Sedlak & Sedlak 


Powyższe kwoty plus relatywnie bliskie położenie powoduje, że Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy do Niemiec. A ilość już przebywających w tym kraju rodaków jest też dowodem na to, że ten kierunek nadal jest opłacalny.

 

ZOBACZ NASZE OFERTY PRACY W NIEMCZECH

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 09:49 30/11/2022

Praca jako opiekunka osób starszych w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania w dalszym ciągu jest bardzo popularnym kierunkiem wśród emigrujących Polaków. Wyższe wynagrodzenie, częste połączenia lotnicze oraz przyjazne społeczeństwo sprawia, że wy...
więcej
Data dodania: 13:51 09/03/2023

Jak rozliczyć podatek w Holandii? Zmiany podatkowe w 2023 roku

W Holandii, jak w innych krajach Europy Zachodniej, wielu Polaków szuka pracy. Pracując legalnie na terenie Holandii, możemy ubiegać się o zwrot podatku. Wniosek o zwrot podatku z Holandii może...
więcej
Data dodania: 13:54 22/02/2019

Niemcy - ile można realnie zarobić?

Niemcy obok Holandii to dwa najbardziej popularne kierunki jakie wybierają Polacy. 31% Polaków wyjeżdżających za granicę wybiera Niemcy, 15% Holandię. Te liczby stale rosną.
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!