Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Niemcy - ile można realnie zarobić?

Data dodania: 13:54 22/02/2019

zarobki w niemczechDziś Polacy jeżdżą do pracy nie tylko do Holandii, ale i do Niemiec, gdzie mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki – zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Liczba osób, które są gotowe tymczasowo pozostawić swoje rodziny i bliskich, aby rozpocząć pracę poza granicami kraju, stale wzrasta. Nic dziwnego, taki wyjazd to ogromna szansa na podniesienie standardu swojego życia. 

Dlaczego praca w Niemczech, a nie w Polsce?

Osoby pracujące na wyższych stanowiskach, usatysfakcjonowane ze swych zarobków dość często nie rozumieją, dlaczego inni wyjeżdżają za granicę. Pozostawiają swoje rodziny, bliskich, znajomych i jadą np. do Niemiec, do zupełnie obcego kraju. Pytają, po co oni to robią. Jeżeli ktoś dobrze zna polski rynek pracy i orientuje się, jakie panują zwyczaje, ma nieco inny tok myślenia w tym właśnie zakresie. Otóż w Polsce praca jest, ale nie dla każdego. Pracodawcy zazwyczaj oczekują wieloletniego doświadczenia, ogromnej wiedzy, a w zamian za to oferują marną pensję. Stawki, jakie obowiązują w Niemczech, są wręcz nieporównywalnie wyższe od stawek, jakie obowiązują w Polsce. Tak naprawdę nawet po opłaceniu mieszkania, odliczeniu kosztów utrzymania, można całkiem sporo zaoszczędzić. To tylko jeden z wielu powodów, dla których wiele osób stawia na wyjazd za granicę. A dlaczego właśnie do Niemiec? 

Zarobki w Niemczech

Oczywiście pierwszym powodem są zarobki w Niemczech. W porównaniu do innych krajów, a tym bardziej do Polski, są naprawdę satysfakcjonujące. Druga sprawa to położenie. Bezpośrednie sąsiedztwo z Polską motywuje Polaków do wyboru właśnie tego kraju zamiast np. Holandii, Danii czy Anglii. Dzięki temu chociażby podróż jest znacznie tańsza. Inną zaletą i tym samym powodem do wyjazdu właśnie do Niemiec jest podobieństwo kulturowe. Wspólna historia poniekąd ułatwia asymilację w obcym kraju. Ponadto całkiem wielu Polaków mówi w języku niemieckim. Jest on dość dobrze znany. To ułatwia im znalezienie dobrze płatnej pracy. 

Minimalna stawka godzinowa  i średnie zarobki w niemczech

Wiele osób wybierając się za granicę do pracy, dopytuje, ile wynoszą średnie zarobki w Niemczech. Właściwie to normalne zachowanie. Kto by chciał wyjeżdżać do pracy bez orientacji w tym temacie. Na szczęście średnia pensja w Niemczech jest całkiem satysfakcjonująca. 

Otóż minimalna stawka w Niemczech dla osób, które pracują na pełen etat, wynosi 8,84 EUR. Tak więc najniższa płaca w Niemczech wynosi gdzieś 1 536 EUR, w przeliczeniu na złotówki, około 6 604 PLN. Jest to pensja, która może usatysfakcjonować niejednego Polaka. To praktycznie ponad 3 razy więcej niż w Polsce. Należy również podkreślić, że w ostatnich latach minimalna stawka godzinowa w Niemczech wzrosła. Być może to zmotywuje jeszcze większą liczbę Polaków do wyjazdów i pracy w tym kraju. 

Średnie roczne wynagrodzenie w Niemczech w latach 2010 – 2017 (w EUR)

rosnące zarobki w niemczech

Źródło:  Sedlak & Sedlak 

Wpisując do wyszukiwarki internetowej hasło: "minimalne wynagrodzenie Niemcy", można znaleźć aktualne stawki, jakie tam obowiązują. W każdym razie tak czy inaczej, zarobki w Niemczech dla Polaków są satysfakcjonujące. Do tego zawsze były i zapewne jeszcze długo będą. 

Najlepiej opłacane zawody i branża w niemczech

Tak jak w Polsce, tak i w Niemczech, jedne zawody są bardziej opłacalne, inne mniej. Niektórzy dopytują, ile zarabia logistyk w Niemczech, ile lekarz, a ile np. pracownik budowlany. Chcą w ten sposób sprawdzić, kto zarabia więcej. Okazuje się, że najlepiej opłacalna jest branża finansowa. Poza tym równie wysoką pozycję zajmuje branża energetyczna. Ich zarobki kształtują się na poziomie powyżej 4 tys. EUR miesięcznie. W takim razie ile zarabia lekarz w Niemczech? To też dobrze płatny zawód. Jego pensja przekracza 10 tys. EUR miesięcznie. Wszystko to są lepiej zarabiające zawody, biorąc np. pod uwagę to, ile zarabia kucharz w Niemczech. Jego pensja sięga kwoty blisko 1 tys. EUR. Jednak to i tak lepiej niż w Polsce. 

Średnie zarobki w wybranych branżach w II kwartale 2018 roku (EUR/miesiąc)

średnie zarobki w niemczech

Źródło:  Sedlak & Sedlak 


Powyższe kwoty plus relatywnie bliskie położenie powoduje, że Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy do Niemiec. A ilość już przebywających w tym kraju rodaków jest też dowodem na to, że ten kierunek nadal jest opłacalny.

 

ZOBACZ NASZE OFERTY PRACY W NIEMCZECH

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 22:28 20/12/2018

Holandia - co nowego w 2019 roku!

Ważne wiadomości dla wszystkich osób pracujących w Holandii!  Niderlandzki rząd wprowadza zmiany w systemie podatkowym, co sprawi, że w portfelach podatników zostanie więcej pienię...
więcej
Data dodania: 13:51 09/03/2023

Jak rozliczyć podatek w Holandii? Zmiany podatkowe w 2023 roku

W Holandii, jak w innych krajach Europy Zachodniej, wielu Polaków szuka pracy. Pracując legalnie na terenie Holandii, możemy ubiegać się o zwrot podatku. Wniosek o zwrot podatku z Holandii może...
więcej
Data dodania: 16:20 30/09/2022

Zasiłek chorobowy w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech zamierzamy wykonywać powierzone obowiązki jak najdłużej, aby otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie. Jednak mogą pojawić się różne niespodziewane sytuacje uni...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!