Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Niemcy - co nowego w 2019 roku!

Data dodania: 21:04 27/12/2018

Pracujesz w Niemczech? Przeczytaj co przyniesie Ci rok 2019.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.


Podwyższona zostanie podstawowa kwota wolna od podatku (Grundfreibetrag) i kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag).

Zmniejszone do 2,5% zostaną zaś składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Do tego dodatkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne będą płacone po równo przez pracodawcę i pracobiorcę. O 0,5% zwiększą się zaś składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne.


Zatrudnieni, którzy na drodze zmian w wynagrodzeniu chcą zaoszczędzić na przyszłą rentę zakładową znacznie zyskają na zawarciu umowy od 01.01.2019. Od tego dnia wchodzi w życie obowiązek dodatkowej dopłaty przez pracodawców. Kto od nowego roku zawnioskuje o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy (Erwerbsminderungsrente), otrzyma dzięki wydłużonym okresom uzupełniającym więcej pieniędzy. Przy obliczaniu podstawy jej wysokości będzie brane pod uwagę założenie, że osoba przepracowała 65 lat i 8 miesięcy.
Osoby wymagające opieki oraz ich członkowie rodzin mogą liczyć od 2019 roku na wiele zmian, które mają poprawić warunki opieki. Przykładowo w wielu przypadkach kasa chorych zapłaci za przejazd do lekarza taksówką. Przy pobytach w uzdrowiskach członków rodzin chorych, ci mogą zabrać ze sobą osoby wymagające pomocy, które otrzymają na miejscu odpowiednią opiekę. Czasowe ograniczenie etatu (Brückenteilzeit) umożliwi zaś zredukowanie na czas określony czasu pracy, by później wrócić do normalnego rytmu. Jednak składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung) wzrosną o 0,5% do 3,05% dochodu brutto.

Wszyscy pracodawcy zapewniający swoim pracownikom karty przejazdu pociągami lub autobusami do pracy, nie będą musieli odprowadzić podatku. W sytuacji, gdy pracownicy mają do dyspozycji samochody elektryczne lub hybrydowe, które użytkują także w celach prywatnych, fiskus zażąda opodatkowania jedynie połowy uzyskanych korzyści finansowych. W przypadku prywatnego użytkowania firmowych rowerów urząd skarbowy nie zażąda żadnych pieniędzy.

 

Zobacz wszystkie nasze oferty pracy w Niemczech


Przy podpisywaniu polis ubezpieczeniowych w przypadku niezdolności do pracy, od odpowiedzialności cywilnej lub za sprzęty domowe wszystkie najważniejsze informacje będą musiały zostać podane w umowie, a osoba zapoznająca się z nich będzie musiała zaznaczyć przy nich znak „x”.


Dotychczas kasy chorych ustalały w przypadku osób prowadzących działalność fikcyjne wynagrodzenie o wysokości 2284 euro, niezależnie od tego ile rzeczywiście ono wynosiło. Teraz stawka spadnie do 1038,33 euro. Dzięki tej zmianie wysokość składek małych przedsiębiorców spadnie z 340 euro do 171 euro miesięcznie.
Prawdopodobnie w połowie maja Unia Europejska ustali maksymalne wysokości cen połączeń z telefonów stacjonarnych lub komórkowych za granicę. Minuta będzie kosztowała maksymalnie 19 centów, a SMS 6 centów. Zmiany szykują się także w aplikacji WhatsApp. Przedsiębiorstwa będą mogły reklamować swoje firmy przez komunikator od 2019 roku. Dotyczy to jednak jedynie obszaru, w którym wyświetlają się statusy użytkowników.
Z rozpoczęciem nowego roku, duże zmiany czekają na osoby wykonujące pracę na zasadach Minijob, czyli tzw. drobnego etatu, którego miesięczne wynagrodzenie nie może przekraczać 450 euro. W 2019 roku również i tych pracowników obejmie minimalne wynagrodzenie o wysokości 9,19 euro na godzinę brutto. Należy jednak pamiętać, że limit zarobku miesięcznego pozostanie niezmieniony. Oznacza to, że wszyscy zatrudnieni powinni sprawdzić ile godzin maksymalnie mogą przepracować tak by nie przekroczyć ustawowej granicy. Poza tym okres pracy krótkoterminowej zostanie skrócony do 50 dni roboczych lub 2 miesięcy (wcześniej 70 dni roboczych lub 3 miesiące) na rok kalendarzowy. W 2020 roku płaca minimalna ma zostać zaś ponownie podniesiona, do 9,35 euro na godzinę.


Emerytura, renta powypadkowa (gesetzliche Unfallrente), renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy (Erwerbsminderungsrente), renta po zmarłym członku rodziny (Hinterbliebenenrente) lub emerytura rolnicza z Landwirtschaftliche Alterskasse - wszystkie te świadczenia wzrosną w 2019 roku. Zmiana ma wynieść 3,18% na zachodzie kraju oraz 3,91% na wschodzie. Więcej pieniędzy otrzymają także kobiety nie będące aktywne zawodowo, które urodziły dzieci przed 01.01.1992. Mogą one liczyć bowiem na 2,5 jednostek rozliczeniowych (wcześniej - 2 jednostki rozliczeniowe) więcej z tytułu Mütterrente II. Matki, które pobierają już emeryturę, otrzymają dopłatę w ciągu pierwszej połowy 2019 roku.


Początek nowego roku oznacza także więcej Kindergeldu. Na każde dziecko państwo wypłaci miesięcznie 10 euro więcej niż dotychczas. Dzięki tej zmianie rodzice otrzymają przy dwójce dzieci 204 euro (wcześniej 194 euro) na pociechę, za trzecie dziecko 210 euro, a każde kolejne 235 euro. Podwyższony zostanie także próg kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag). Rodzice zaoszczędzą więc 4980 euro na dziecko. Jeśli doliczy się kwotę wolną od podatku ze względu na opiekę nad dzieckiem, suma wzrośnie do 7620 euro. Zwiększona zostanie także kwota minimalnej wysokości alimentów w przypadku dzieci z rozbitych rodzin. Dzieci do 7 lat otrzymają więc 354 euro, w wieku 7-12 lat 406 euro, a młodym od 13 do 17 roku życia przysługuje 476 euro alimentów.


Zmniejszona zostanie zaś składka na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia(Arbeitslosenversicherung), spadnie ona bowiem do 2,5% dochodu brutto. To zmiana o 0,5% w stosunku do bieżącego roku. Rząd planuje także kolejną zmianę o 0,1%, która ma zostać wdrożona w 2022 roku. Zwiększy się zaś podstawowa stawka świadczeń socjalnych dla osób samotnych, jak i samotnych matek/ojców z 416 euro do 424 euro. O 7 euro więcej otrzymają także pary, dorośli niepełnosprawni żyjący w ośrodkach stacjonarnych i w domu, niepracujący młodzi ludzie poniżej 25 roku życia pobierający świadczenia.


Europejski Bank Centralny wyda już 28 maja 2019 roku nowe banknoty 100 i 200 euro. Oprócz nowego wyglądu pojawią się także znaki zabezpieczające, które mają znacząco utrudnić fałszowanie pieniędzy.
Wzrost wysokości wynagrodzeń w połączeniu z inflacją nie ma spowodować wzrostu obciążenia podatkowego. Z tego powodu granice dochodu pójdą przy wszystkich stawkach podatkowych w kraju do góry o 1,84%. Zmienią się także terminy złożenia oświadczenia podatkowego, które w 2019 roku należy zanieść do urzędu najpóźniej 31 lipca. W oświadczeniu podatkowym za 2018 rok podatnicy nie muszą już przedstawiać rachunków. Warto je jednak zatrzymać, w razie gdy urząd zażąda jednak dowodów zakupu.
Koniec z kartą kodów jednorazowych. 14 września 2019 roku w świecie bankowości internetowej nastąpią duże zmiany. Zlecenia stałe oraz przelewy nie będą zatwierdzane kodami jednorazowymi. Już od dłuższego czasu wykorzystuje się bowiem bardziej nowoczesne procesy autoryzacji. Dzięki tej zmianie płatności internetowe mają być jeszcze bezpieczniejsze.


Nowy rok niesie ze sobą w części niemieckich miast zakazy ruchu dla diesli. Pierwszym będzie Stuttgart, gdzie już od 1 stycznia samochody napędzane olejem napędowym mają zakaz wjazdu. Na terenie miasta będą obowiązywać jednak wyjątki, które będą dotyczyć taksówek, autokarów, pojazdów uprzywilejowanych i specjalnie oznaczonych oldtimerów. Mieszkańcy oraz zakłady rzemieślnicze posiadające samochody o normie emisji spalin EURO4 mają czas do 01.04.2019 roku na wymianę pojazdu. W przypadku nieprzestrzegania zasad kierowcy muszą liczyć się z mandatem o wysokości 80 euro. Kolejnym miastem, które wprowadzi zakaz  będzie Frankfurt. Tam zakaz będzie dotyczył diesli o normie emisji od EURO1 do EURO4 oraz samochodów napędzanych benzyną o normach emisji EURO1 i EURO2. Od września 2019 roku do miasta nie wjadą także samochody o normie emisji EURO5.
01.04.2019 roku do akcji dołączą także Kolonia oraz Bonn. W obydwu miastach zakaz będzie dotyczył samochodów napędzanych dieslem (norma od EURO1 - do EURO4 oraz benzyną (EURO1 i EURO2). Dodatkowo po Kolonii od września nie będą poruszać się także pojazdy o normie emisji spalin EURO5. W Bonn zakaz będzie dotyczył dwóch szczególnie często zakorkowanych ulic, podczas gdy w Kolonii aż całej strefy ekologicznej. Od 01.07.2019 zakazy wprowadzi także Gelsenkirchen oraz Essen i prawdopodobnie także Berlin.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

 

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

 


Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 14:57 10/02/2022

Zasady BHP, które musisz znać

Pracownik, który rozpoczyna nową pracę jest zobowiązany do zapoznania się z panującymi zasadami BHP. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, w skrócie BHP mówią nam między innymi o...
więcej
Data dodania: 10:38 30/06/2022

Jak się przebranżowić? Porady ułatwiające zmianę zawodu.

Wybór ścieżki zawodowej nie jest łatwą decyzją tym bardziej, że podejmujemy ją w bardzo młodym wieku. Dlatego też, nie powinien dziwić fakt, że wiele osób pragnie zmienić bieg swojej kar...
więcej
Data dodania: 21:27 12/09/2019

Urlop wypoczynkowy

Wakacje już za nami. Mimo to warto wiedzieć,  w których krajach możemy liczyć na dłuższy odpoczynek oraz dodatek urlopowy. Na najdłuższy okres urlopowy mogą liczyć mieszkańcy Francji or...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!