Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Malta - ukryta wyspa szczęścia?

Data dodania: 19:45 03/02/2019

W ogólnoeuropejskich badaniach poziomu satysfakcji życiowej mieszkańcy Malty wciąż zajmują wysokie miejsce – tuż za Duńczykami i obywatelami Luksemburga. Nic dziwnego – dużo słońca, ładne plaże i niska stopa bezrobocia mogą zachęcać do pozostania na Błękitnej Lagunie dłużej niż tylko na urlop.

Papierkowa robota, czyli formalności
Meldunek. Nie ma obowiązku meldunkowego. Legalizacja pobytu powyżej 3 miesięcy. Jeśli chcesz pozostać  na Malcie dłużej niż 90 dni, powinieneś złożyć wniosek o pozwolenie na wydłużenie pobytu w Departamencie Spraw Obywatelskich i Emigracyjnych (Citizenship and Expatriate Affairs Department). Pozwolenie takie uzyskasz, jeżeli spełnisz  szeregu wymagań oraz udowodnisz, że posiadasz zabezpieczenie finansowe pozwalające na utrzymanie. Aby uzyskać więcej informacji zajrzyj na stronę CEAD oraz maltańskiego rządu.

Formalności przy podejmowaniu pracy.

Szukając zatrudnienia na Malcie warto skorzystać z pomocy punktów Job Centres, działających w strukturach Departamentu Zatrudnienia i Szkoleń (ETC). Na stronie ETC znajdziesz m.in. bazę ofert pracy online.  Większość umów na Malcie zawieranych jest na pełen etat na czas nieokreślony. Coraz popularniejsze są jednak umowy czasowe, szczególnie w przypadku kadry kierowniczej. Pracodawca może podpisać z pracownikiem kilka następujących po sobie umów tymczasowych, ale musi mieć na to wiarygodne uzasadnienie. Po 4 latach nieprzerwanego zatrudnienia w ramach jednej lub kilku umów na czas określony pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony.

Przy podejmowaniu pracy będziesz musiał uzyskać numer ubezpieczenia społecznego. Wniosek wypełnisz na stronie Departamentu Polityki Społecznej.

Warunki pracy
Godziny pracy. Tygodniowy czas pracy na Malcie wynosi 40 godzin i nie może być dłuższy niż 48 godzin, wliczając w to nadgodziny. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy ponad 48 godzin tygodniowo chyba, że uzyska od niego pisemną zgodę na pracę w większym wymiarze godzin. Każdy pracownik ma zagwarantowane prawo do nieprzerwanego odpoczynku dobowego w wymiarze 11 godzin oraz – jeżeli wykonuje pracę co najmniej 6 godzin dziennie – do przerwy w ciągu dnia. Praca w porze nocnej nie może trwać dłużej niż 8 godzin na dobę. Więcej informacji uzyskasz na stronach Departamentu Polityki Społecznej.

Podatki.

Pracownicy na Malcie są objęci progresywnymi stawkami podatku dochodowego: od 0 do 35 proc. Jeżeli jesteś osobą żyjącą w pojedynkę to przy zarobkach do 9100 euro rocznie nie zapłacisz podatku; danina na państwo wyniesie 15 proc. – gdy zarabiasz pomiędzy 9100 a 14500 euro. Kolejne progi podatkowe to 25 i 35 proc. W przypadku małżonków czy rodziców przedziały opodatkowanego dochodu będą nieco inne. Więcej informacji znajdziesz na stronie Inspektoriatu Podatkowego Malty.
Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 18 proc.
Urlop. Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze mają prawo do 192 godzin roboczych urlopu w ciągu roku oraz dodatkowo do 14 wolnych od pracy dni świątecznych. Jeżeli święto przypada w sobotę lub w niedzielę, nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Ponadto pracownik ma prawo do min. 15 godzin rocznie wolnych od pracy, zachowując wynagrodzenie za ten czas, na potrzeby związane z załatwieniem pilnych rodzinnych spraw.

ZOBACZ NASZE OFERTY PRACY NA MALCIE

Zasiłek dla bezrobotnych.

Przysługuje osobom, za które opłacono 50 tygodniowych składek ubezpieczenia od bezrobocia, z czego co najmniej 20 w ciągu ostatnich 2 lat. Jeżeli bezrobotny sam złoży wypowiedzenie umowy o pracę lub zostanie zwolniony w wyniku popełnionego wykroczenia, traci prawo do zasiłku na okres 6 miesięcy. Odmowa przyjęcia oferty pracy bez uzasadnionej przyczyny również skutkuje utratą prawa do świadczenia.

Oprócz zwykłego zasiłku dla bezrobotnych (unemployment benefit) na Malcie można się również ubiegać o specjalny zasiłek dla bezrobotnych (special unemployment benefit) oraz zapomogę dla bezrobotnych (unemployment assistance).

Więcej informacji uzyskasz w Biurach Zabezpieczenia Społecznego (Social Security Office).

Zarobki i koszty życia
Ile zarobisz? Warunki wynagradzania za pracę ustala pracownik z pracodawcą. Częstotliwość wypłacania pensji uzależniona jest od rodzaju pracy.

Minimalne tygodniowe wynagrodzenie w 2018 r. w zależności od wieku pracownika wynosi: 172,51 euro – 18 lat i więcej, 165, 73 euro – 17 lat, 162,89 euro – poniżej 17 lat. Pracownikom na Malcie przysługują też w ciągu roku 4 premie. Tzw. zasiłki dodatkowe (bonus allowances) wypłacane są pod koniec czerwca i pod koniec grudnia – i wynoszą 135,1 euro. Nieco niższe są tzw. zasiłki tygodniowe (weekly allowances), które trafiają na konta pracowników pod koniec marca i września – wynoszą one 121,16 euro.

Dodatkowe informacje o płacach na Malcie znajdziesz na stronie Departamentu Stosunków Pracowniczych i Przemysłowych (Department for Industrial & Employment Relations).

Wysokość wynagrodzenia oraz dodatkowe przywileje są również regulowane w układach zbiorowych dla poszczególnych branż. Za pracę wykonywaną w święta narodowe, niedziele i w nadgodzinach należy się dodatkowe wynagrodzenie. Wyjątek stanowią osoby otrzymujące bardzo wysokie pensje, zwykle dotyczy to kadry wyższego szczebla zarządzania. Pracownik może również otrzymać dodatki do pensji w formie samochodu służbowego, mieszkania, pokrycia kosztów dojazdu do pracy czy też dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatki takie traktowane są jak przychód i opodatkowane.

Ile musisz wydać? 

Od kilku miesięcy mieszkańcy Malty zaczynają narzekać na rosnące ceny wynajmu i zakupu nieruchomości. Za dwupokojowe lokum zapłacisz od 700 do 1200 euro miesięcznie (plus media). Miesięczne wyżywienie kosztuje min. 300 euro. Najtaniej jest poruszać się za pomocą komunikacji publicznej – koszt biletu miesięcznego wynosi 30 euro. Przykładowe ceny: średni posiłek w niedrogiej restauracji 12,25 euro, 3-daniowy posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji 50,00 euro, piwo krajowe (0,5 litra) 2,50 euro, cappuccino (zwykłe) 1,73 euro, woda (butelka 0,33 litra) 1euro, mleko 1 litr 0,87 euro, bochenek białego chleba (500g) 0,91 euro, jajka (12) 2,01 euro, świeży ser (1kg) 7,95 euro, pierś z kurczaka (1kg) 6,32 euro, jabłka (1kg) 2,14 euro.

Jak założyć firmę
Własna działalność gospodarcza. Żeby założyć swój biznes na wyspie najpierw musisz zarejestrować się w Urzędzie Zatrudnienia i Szkoleń (Employment and Training Corporation). Następnie powinieneś  złożyć odpowiednie formularze w miejscowym Urzędzie Podatkowym (Inland Revenue), a później zarejestrować się jako płatnik VAT (najpierw jednak sprawdź, czy prowadząc planowaną działalność będziesz musiał płacić ten rodzaj podatku). W dalszej kolejności musisz wystąpić o licencję do Departamentu Handlu. Na koniec udaj się do banku i załóż firmowe konto. Dodatkowe informacje znajdziesz w Agencji Przesiębiorczości (Malta Enterprise).

ZOBACZ NASZE OFERTY PRACY NA MALCIE

Kogo wchłonie rynek pracy?
Najwięcej ofert pracy znajdą specjaliści z branży IT, programiści, administratorzy sieci, technicy komputerowi oraz budowlańcy. W sezonie wakacyjnym bez większych problemów można zatrudnić się w charakterze barmanów, kelnerów, pomocy kuchennej, sprzątaczy. Stopa bezrobocia na Malcie w marcu 2018 r. wynosiła 3,7 proc.

Dozwolone od lat...
Pracę można rozpocząć po ukończeniu 16. roku życia. Młodzi ludzie nie mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo – liczone wraz z godzinami spędzonymi na szkoleniach i kursach (zaś średnie tygodniowe maksimum dla pracowników, którzy osiągnęli pełnoletniość, wynosi 48 godzin tygodniowo). Nieletnim nie wolno pracować nocą, między godz. 22 a 6 rano.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

 

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

 


Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 09:48 28/04/2023

Francja - prawo pracy

Francja, jako jedna z głównych potęg gospodarczych na świecie, słynie z doskonałych warunków socjalnych, zadowalających zarobków oraz wysokiego standardu życia. Mimo to, praca we ...
więcej
Data dodania: 22:28 20/12/2018

Holandia - co nowego w 2019 roku!

Ważne wiadomości dla wszystkich osób pracujących w Holandii!  Niderlandzki rząd wprowadza zmiany w systemie podatkowym, co sprawi, że w portfelach podatników zostanie więcej pienię...
więcej
Data dodania: 21:15 26/11/2018

Operator maszyn budowlanych w Norwegii

Podobnie jak elektrycy operatorzy maszyn budowlanych chcący pracować w Norwegii również muszą postarać się o zatwierdzenie polskich uprawnień. Obowiązek ten dotyczy operatorów następu...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!