Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Zasiłek chorobowy w Szwecji

Data dodania: 21:58 11/03/2019

Choroba nie wybiera....
Czasami zdarza się więc, że nie jesteśmy w stanie pracować.
Prawo w Szwecji jest lepiej skonstruowane niż w Polsce i wynika z niego jasno, że ustawodawca rozumie, iż chora osoba jest zagrożeniem epidemiologicznym (choćby  epidemią przeziębienia), a także, że nieleczona może nabawić się poważnych  w skutkach powikłań .


Jeśli jesteś chory, wiadomo, przed rozpoczęciem dnia pracy musisz poinformować o swojej chorobie pracodawcę. Można to uczynić ustnie lub pisemnie.

Jeżeli nieobecność pracownika trwa dłużej niż 7 dni musi przedstawić zaświadczenie lekarskie. Ze zwolnienia powinno wynikać w jakim stopniu obniżona jest zdolność do wykonywania pracy.
Ze względu na to, że to pracodawca wypłaca pensję chorobową przez pierwsze 14 dni okresu choroby, ma on prawo, aby wymagać od chorego pracownika  zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia trwania choroby, aby ocenić czy choroba obniża zdolność do pracy.


Chorobowe wypłacane jest od drugiego dnia nieobecności chorobowej.


Przez dwa tygodnie pracownik na zwolnieniu dostaje 80% swojej normalnej pensji od zakładu pracy. Po tym czasie obowiązek ten przejmie odpowiedni urząd w Szwecji (Försäkringskassan), który przez kolejne 56 tygodni wypłacać będzie zasiłek chorobowy o wysokości zależnej od przeciętnego dochodu w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracy pracownika.


Jeśli pracownik jest chory dłużej niż 14 dni pracodawca musi to zgłosić do Försäkringskassan, a pracownik musi złożyć wniosek o zasiłek chorobowy (ansökan om sjukpenning), który można złożyć przez Mina Sidor lub dosłać na adres pocztowy, do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie.
Wniosek i zwolnienie należy wysłać na następujący adres:
Försäkringskassans inläsningscentral
839 88 Östersund


Jeżeli po zakończeniu okresu zwolnienia pracownik powróci do pracy i w ciągu 5 dni ponownie zachoruje, to drugiego zachorowania nie traktuje się jako nowe nawet, jeśli jest to inna przypadłość. Dzięki temu pracownik unika odliczenia pierwszego dnia od wynagrodzenia.


Podobnie jak w Polsce, zwolnienie lekarskie może być zakwestionowane przez Försäkringskassan. Wspomniana wyższej instytucja ma prawo powołać własnych lekarzy w celu zweryfikowania stopnia obniżenia zdolności do pracy.


Försäkringkassan akceptuje polskie zwolnienia lekarskie, nie muszą być one tłumaczone z języka polskiego ani nie wymagają specjalnego druku.
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie musi zawierać następujące informacje:

  • diagnozę; (według Kod ICD-10) 
  • jakiego okresu dotyczy zwolnienie
  • w jakim procencie choroba ogranicza Twoją zdolność do pracy
  • w jaki sposób choroba ogranicza Twoją zdolność do pracy

Osoba ubezpieczona w jednym z krajów Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia odbytego w innym kraju UE lub EOG.
Aby ubiegać się o zwrot kosztów za otrzymaną w Polsce pomoc doraźną (w nagłym przypadku) należy wypełnić wniosek

FK5425 ”Ansökan om ersättning i efterhand vid nödvändig vård” i wraz z oryginalnymi rachunkami i potwierdzeniami zapłaty przesłać do Försäkringskassan.

W przypadku zabiegów planowanych należy wypełnić wniosek

FK5422 ”Ansökan i efterhand planerad vård” z tymi samymi załącznikami. 
Formularze są dostępne do pobrania tutaj, lub na Mina sidor.
 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 22:28 20/12/2018

Holandia - co nowego w 2019 roku!

Ważne wiadomości dla wszystkich osób pracujących w Holandii!  Niderlandzki rząd wprowadza zmiany w systemie podatkowym, co sprawi, że w portfelach podatników zostanie więcej pienię...
więcej
Data dodania: 11:08 30/12/2021

Praca na produkcji za granicą

Oferty pracy za granicą w dalszym ciągu cieszą się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, gdyż za granicą możemy znaleźć atrakcyjne propozycje zatrudnienia. Dobrym wy...
więcej
Data dodania: 12:55 24/06/2022

Zasiłek rodzinny w Niemczech – Kindergeld. Wszystko co musisz wiedzieć.

Zasiłek rodzinny w Niemczech zwany Kindergeld to świadczenie, które przysługuje wszystkim rodzinom posiadającym dzieci oraz pracującym w Niemczech. Jest ono wypłacane bez względu na osiągane do...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!