Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Zasiłek chorobowy w Szwecji

Data dodania: 21:58 11/03/2019

Choroba nie wybiera....
Czasami zdarza się więc, że nie jesteśmy w stanie pracować.
Prawo w Szwecji jest lepiej skonstruowane niż w Polsce i wynika z niego jasno, że ustawodawca rozumie, iż chora osoba jest zagrożeniem epidemiologicznym (choćby  epidemią przeziębienia), a także, że nieleczona może nabawić się poważnych  w skutkach powikłań .


Jeśli jesteś chory, wiadomo, przed rozpoczęciem dnia pracy musisz poinformować o swojej chorobie pracodawcę. Można to uczynić ustnie lub pisemnie.

Jeżeli nieobecność pracownika trwa dłużej niż 7 dni musi przedstawić zaświadczenie lekarskie. Ze zwolnienia powinno wynikać w jakim stopniu obniżona jest zdolność do wykonywania pracy.
Ze względu na to, że to pracodawca wypłaca pensję chorobową przez pierwsze 14 dni okresu choroby, ma on prawo, aby wymagać od chorego pracownika  zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia trwania choroby, aby ocenić czy choroba obniża zdolność do pracy.


Chorobowe wypłacane jest od drugiego dnia nieobecności chorobowej.


Przez dwa tygodnie pracownik na zwolnieniu dostaje 80% swojej normalnej pensji od zakładu pracy. Po tym czasie obowiązek ten przejmie odpowiedni urząd w Szwecji (Försäkringskassan), który przez kolejne 56 tygodni wypłacać będzie zasiłek chorobowy o wysokości zależnej od przeciętnego dochodu w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracy pracownika.


Jeśli pracownik jest chory dłużej niż 14 dni pracodawca musi to zgłosić do Försäkringskassan, a pracownik musi złożyć wniosek o zasiłek chorobowy (ansökan om sjukpenning), który można złożyć przez Mina Sidor lub dosłać na adres pocztowy, do wniosku należy dołączyć zwolnienie lekarskie.
Wniosek i zwolnienie należy wysłać na następujący adres:
Försäkringskassans inläsningscentral
839 88 Östersund


Jeżeli po zakończeniu okresu zwolnienia pracownik powróci do pracy i w ciągu 5 dni ponownie zachoruje, to drugiego zachorowania nie traktuje się jako nowe nawet, jeśli jest to inna przypadłość. Dzięki temu pracownik unika odliczenia pierwszego dnia od wynagrodzenia.


Podobnie jak w Polsce, zwolnienie lekarskie może być zakwestionowane przez Försäkringskassan. Wspomniana wyższej instytucja ma prawo powołać własnych lekarzy w celu zweryfikowania stopnia obniżenia zdolności do pracy.


Försäkringkassan akceptuje polskie zwolnienia lekarskie, nie muszą być one tłumaczone z języka polskiego ani nie wymagają specjalnego druku.
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie musi zawierać następujące informacje:

  • diagnozę; (według Kod ICD-10) 
  • jakiego okresu dotyczy zwolnienie
  • w jakim procencie choroba ogranicza Twoją zdolność do pracy
  • w jaki sposób choroba ogranicza Twoją zdolność do pracy

Osoba ubezpieczona w jednym z krajów Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) może ubiegać się o zwrot kosztów leczenia odbytego w innym kraju UE lub EOG.
Aby ubiegać się o zwrot kosztów za otrzymaną w Polsce pomoc doraźną (w nagłym przypadku) należy wypełnić wniosek

FK5425 ”Ansökan om ersättning i efterhand vid nödvändig vård” i wraz z oryginalnymi rachunkami i potwierdzeniami zapłaty przesłać do Försäkringskassan.

W przypadku zabiegów planowanych należy wypełnić wniosek

FK5422 ”Ansökan i efterhand planerad vård” z tymi samymi załącznikami. 
Formularze są dostępne do pobrania tutaj, lub na Mina sidor.
 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 21:27 12/09/2019

Urlop wypoczynkowy

Wakacje już za nami. Mimo to warto wiedzieć,  w których krajach możemy liczyć na dłuższy odpoczynek oraz dodatek urlopowy. Na najdłuższy okres urlopowy mogą liczyć mieszkańcy Francji or...
więcej
Data dodania: 13:54 22/02/2019

Niemcy - ile można realnie zarobić?

Niemcy obok Holandii to dwa najbardziej popularne kierunki jakie wybierają Polacy. 31% Polaków wyjeżdżających za granicę wybiera Niemcy, 15% Holandię. Te liczby stale rosną.
więcej
Data dodania: 13:29 30/05/2022

Praca w Niemczech dla par

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Głównym atutem pracy za granicą są wyższe zarobki w stosunku do wynagrodzenia w Polsce, na tym samy...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!