Wiele osób szuka pracy poza granicami Polski, pracy sezonowej, stałej, tymczasowej. Wyjazd do Niemiec, Norwegii czy Austrii będzie opłacalny, ale tylko wówczas, gdy pracownik upewni się, że wyjeżdża z legalnie działającą agencją pracy czy do sprawdzonego pracodawcy. Jak sprawdzić, czy taki podmiot działa legalnie na polskim rynku? Czy warto kierować się opiniami zamieszczonymi w internecie?
Przed wyjazdem dobrze wybierz pracodawcę i nie mamy tutaj na myśli stawki godzinowej i dodatków jakie dany pracodawca oferuje. Zanim przyjmiesz ofertę pracy upewnij się, czy firma, z którą chcesz się związać, jest godna zaufania. Poniższe punkty pomogą Ci przejść przez ten jeden z wielu etapów jakie trzeba przygotować przed wyjazdem:
1. Sprawdź stronę www firmy - przeczytaj o tym jak długo firma jest na rynku, ile osób zatrudnia, jakie są jej zasady działania.
2. Sprawdź stronę prawną - przeglądnij Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) by dowiedzieć się, czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna działa, kto zasiada w zarządzie itp. W przypadku agencji pracy sprawdź Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ).
3. Sprawdź czy firma nie jest zadłużona - znając NIP danego przedsiębiorstwa można skorzystać z bazy np. BIG InfoMonitor.
4. Sprawdź ubezpieczenie OC - wszystkie agencje pracy powinny mieć wykupione OC. Możesz zapytać o polisę pracownika agencji lub poszukać na stronie internetowej firmy, którą jesteś zainteresowany. Mile widziane są także dodatkowe ubezpieczenia, np. od odpowiedzialności pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy.
5. Sprawdź certyfikaty - jakie dana firma posiada, np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który otrzymują tylko te przedsiębiorstwa, które nie figurują w bazach BIG InfoMonitor, BIK i ZBP oraz nie zalegają w ZUS i US na dzień przyznania certyfikatu.
6. Sprawdź media społecznościowe - poczytaj co firma pisze o sobie w mediach społecznościowych, odwiedź jej wizytówkę w serwisie ogłoszeniowym, na którym znajdują się jej oferta pracy
7. Sprawdź opinie i komentarze - poszukaj opinii o firmie w internecie, ale wybieraj wiarygodne źródła, gdyż opinii oczerniających jest w internecie bezliku, jeśli osobiście znasz byłych lub obecnych pracowników skorzystaj z ich zdania
8. Wykorzystaj rozmowę kwalifikacyjną - taka rozmowa może być dobrym źródłem wiedzy o przyszłym pracodawcy i panujących u niego standardach, może też dać szansę na zweryfikowanie wcześniej zdobytych informacji
Agencje pracy działające na polskim rynku nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących zatrudnienia. Ich wynagrodzenie stanowi kwota uzgodniona z partnerem za znalezienie dla niego pracowników mających określone kwalifikacje. Jeżeli biuro pośrednictwa pracy żąda od Ciebie nawet niewielkiej kwoty tytułem znalezienia posady, to nie nawiązuj współpracy.
Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com