Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Jak się przebranżowić? Porady ułatwiające zmianę zawodu.

Data dodania: 10:38 30/06/2022

Wybór ścieżki zawodowej nie jest łatwą decyzją tym bardziej, że podejmujemy ją w bardzo młodym wieku. Dlatego też, nie powinien dziwić fakt, że wiele osób pragnie zmienić bieg swojej kariery. Minięcie się z powołaniem sprawia, że dotychczas wykonywana praca staje się dla nas wyłącznie koniecznością. Zatem, jak się przebranżowić, aby odczuwać pasję i radość z codziennych obowiązków zawodowych? Od czego zacząć przygotowanie do objęcia nowego stanowiska? Poznaj porady ułatwiające zmianę zawodu.

Rozstanie z obecną pracą – nie tak szybko!

Chcesz rzucić pracę z dnia na dzień i zacząć robić to co lubisz? Nie tak szybko! Zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji z obecnej pracy musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, jeśli nie masz odłożonych oszczędności nie porzucaj pracy ot tak. Brak comiesięcznego wynagrodzenia sprawi, że nie będziesz mieć środków do życia. Dodatkowo, zamiast znaleźć wymarzoną pracę podejmiesz pierwsze, lepsze zatrudnienie. Pochopnej decyzji o zmianie pracy nie podejmuj, szczególnie gdy na utrzymaniu masz jeszcze rodzinę. Co więcej, musisz mieć na uwadze, że podjęcie zatrudnienia w nowym zawodzie wymaga czasu oraz samozaparcia. Dlatego, aplikuj na interesujące cię stanowiska, jednocześnie pracując u dotychczasowego pracodawcy.

Jaki masz cel?

Określenie swoich celów jest pierwszym krokiem do znalezienia wymarzonej pracy. Zadaj sobie pytania, jaka praca przyniesie ci satysfakcję? W czym czujesz się dobry? Czy zmieniasz zatrudnienie ze względu na zarobki, czy może na brak elastycznego trybu pracy? Może pragniesz rozwoju? Zapisz najważniejsze kwestie, których oczekujesz od nowej pracy. Sprecyzowanie swoich oczekiwań pozwoli Ci w łatwiejszy sposób znaleźć satysfakcjonującą pracę w wymarzonym zawodzie.

Pomyśl przyszłościowo o nowej branży

Dynamika rynku pracy oraz warunki ekonomiczne mają ogromny wpływ na zapotrzebowanie na pracowników w danych zawodach. Niektóre stanowiska z biegiem czasu przestaje istnieć, a na ich miejscu pojawiają się zupełnie nowe. Jeśli chcesz zmienić swój zawód, pomyśl przyszłościowo o nowej branży. Zastanów się, czy stanowisko, które obecnie Cię interesuje będzie za 5 czy 10 lat jeszcze potrzebne. Czy istnieje ryzyko, że nowo wybrana przez Ciebie branża jest popularna jedynie przez chwile.

Nowy zawód – sprawdź czy się w nim odnajdziesz

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy nowy zawód jest dla Ciebie to podjęcie stażu, praktyk lub wolontariatu. Dzięki czemu, unikniesz niemiłego rozczarowania, kiedy Twoje wyobrażenia o nowej pracy będą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. W każdej pracy znajdziemy dobre i złe strony. Jednak tylko od Ciebie zależy, czy zaakceptujesz wady nowego stanowiska. W przypadku, gdy nie masz możliwość „na własnej skórze” przetestować nowego zawodu, porozmawiaj z osobami, które pracują w tej branży. Dobry research umożliwi Ci podjęcie słusznej decyzji, co do podjęcia nowej pracy.

Doskonal swoje umiejętności

Jeśli pragniesz zmian w życiu zawodowym, nie zapomnij o doskonaleniu swoich umiejętności. Wzbogacanie swojego doświadczenia zawodowego z pewnością ułatwi Ci znalezienie wymarzonej pracy. Bierz udział w szkoleniach czy warsztatach, dzięki którym podszkolisz bądź poznasz nowe zagadnienia dotyczące wybranej branży. W momencie, gdy stacjonarne uczestnictwo jest dla Ciebie trudnością, przenieś się do świata online. Obecnie coraz więcej różnego rodzaju kursów doszkalających odbywa się właśnie w sposób zdalny. Dodatkowo, możesz poszerzać swoje horyzonty w domowym zaciszu poprzez czytanie publikacji branżowych.

Pamiętaj, że na zmiany nigdy nie jest za późno! Posiadając chęci do zmian, dobry plan i jasno określone cele możesz zdobyć pracę, która stanie się Twoją pasją. Jak znane powiedzenie Konfucjusza mówi, wybór pracy, którą się kocha sprawia, że nie pracujemy w życiu ani jednego dnia.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl
Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 21:34 27/11/2018

Kwalifikacje zawodowe w Danii

Pracownicy, którzy szukają pracy w Danii, muszą mieć odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojej pracy. Niektóre zagraniczne kwalifikacje muszą być zatwierdzone przez duńską Inspekcją...
więcej
Data dodania: 09:49 30/11/2022

Praca jako opiekunka osób starszych w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania w dalszym ciągu jest bardzo popularnym kierunkiem wśród emigrujących Polaków. Wyższe wynagrodzenie, częste połączenia lotnicze oraz przyjazne społeczeństwo sprawia, że wy...
więcej
Data dodania: 13:51 09/03/2023

Jak rozliczyć podatek w Holandii? Zmiany podatkowe w 2023 roku

W Holandii, jak w innych krajach Europy Zachodniej, wielu Polaków szuka pracy. Pracując legalnie na terenie Holandii, możemy ubiegać się o zwrot podatku. Wniosek o zwrot podatku z Holandii może...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!