Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

S1, E109 czy E106 ?

Data dodania: 21:28 28/12/2018

Tym razem o ubezpieczeniu.

Jak formalnie zorganizować ubezpieczenie całej rodziny w przypadku jeśli jedyny ubezpieczyciel pracuje poza granicami Polski?
 

Na wstępie jednak rozwiewamy wątpliwości:


jeśli przykładowo mąż/ojciec jest ubezpieczony za granicą w związku z jego zatrudnieniem na terytorium innego państwa, jego rodzina w Polsce korzysta z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium Polski.
Tą kwestie reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/ 2004r. z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzenie wykonawcze (WE) nr 987/2009.

 

 

Formularz S1 (dawniej E106, E 109, E120, E121) - Jak to sformalizować?

Poświadczenie uprawnienia do opieki zdrowotnej, jeśli nie mieszkasz w kraju, w którym jesteś ubezpieczony dla siebie i rodziny. Kraj zamieszkania i kraj ubezpieczenia to mogą być dwa różne kraje. Dokument S1 potwierdza uprawnienia ubezpieczonego do opieki zdrowotnej w państwie zamieszkania od momentu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w zagranicznej instytucji. A zatem dokument S1 wystawia odpowiedzialna instytucja z kraju zatrudnienia. Najlepiej zapytać pracodawcę, która instytucja wydaje formularz S1 i jak o niego aplikować. Po otrzymaniu dokumentu S1 należy go niezwłocznie zarejestrować w instytucji ubezpieczenia zdrowotnego, którą w Polsce jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Po rejestracji formularza w NFZ osoby wskazane w dokumencie S1 (a zatem w omawianym przypadku członkowie rodziny ubezpieczonego) powinny otrzymać w NFZ wewnętrzny dokument uprawniający je do pełnego zakresu opieki zdrowotnej w zakresie i na zasadach obowiązujących w Polsce. W razie skorzystania na terytorium Polski ze świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez polski NFZ, zagraniczna instytucja, w której osoba jest ubezpieczona, zwraca NFZ koszty związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych członkom rodziny ubezpieczonego.

Jak uzyskać formularz S1 w Norwegii

Aby uzyskać dokument S1 z Norwegii należy złożyć pisemny wniosek do instytucji zwanej HELFO
Wniosek można pobrać tutaj Do wniosku należy dołączyć umowę o prace, jeśli umowa jest starsza niż jeden rok to dodatkowo należy załączyć potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz kopie paszportu. Wszystko należy wysłać na adres: Helfo, Postboks 2415, 3104 Tønsberg.

Jak uzyskać formularz S1 w Niemczech i Holandii

Aby uzyskać dokument S1 z Niemiec lub Holandii należy złożyć pisemny wniosek do swojego ubezpieczyciela. Wnioski najczęściej można pobrać na stronie internetowej ubezpieczalni. Do wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego. Wszystko należy wysłać lub złożyć w dowolnym oddziale swojej ubezpieczalni.

Jak uzyskać formularz S1 w Anglii

Aby uzyskać dokument S1 z Anglii należy złożyć pisemny wniosek do NIC&EO.
Można to zrobić online: link do formularza lub też tradycyjne czyli wypełnić ten dokument oraz wysłać na adres:

NIC&EO
HM RNevenue and Customs
BX9 1A
United Kingdom

Do wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego, umowę o pracę u brytyjskiego pracodawcy oraz ostatnie odcinki wypłat (payslip).

Jak uzyskać formularz S1 w Szwecji

Aby uzyskać dokument S1 ze Szwecji należy złożyć pisemny wniosek do Försäkringskassan.

Można to zrobić online:
https://www.forsakringskassan.se/privatpers/tjanster/sok/#/?sokord=5435

Do wniosku należy dołączyć umowę o prace, jeśli umowa jest starsza niż jeden rok to dodatkowo należy załączyć potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz kopie paszportu.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dokumentu S1?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 10:21 05/05/2022

Praca sezonowa – gdzie szukać?

Początek wakacji to czas relaksu i odpoczynku. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na beztroskie wykorzystanie wakacyjnych miesięcy. Część osób podejmuje zatrudnienie, aby zasilić swó...
więcej
Data dodania: 21:15 26/11/2018

Operator maszyn budowlanych w Norwegii

Podobnie jak elektrycy operatorzy maszyn budowlanych chcący pracować w Norwegii również muszą postarać się o zatwierdzenie polskich uprawnień. Obowiązek ten dotyczy operatorów następu...
więcej
Data dodania: 21:26 04/03/2019

Zasiłek rodzinny w Danii

Każda osoba pracująca w Danii ma prawo do pobierania tam zasiłku rodzinnego. Jeżeli więc pracujesz w Danii minimum 6 miesięcy, jeśli w Danii odprowadzasz składki na ubezpieczenie i posiadasz duński nu...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!