Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

S1, E109 czy E106 ?

Data dodania: 21:28 28/12/2018

Tym razem o ubezpieczeniu.

Jak formalnie zorganizować ubezpieczenie całej rodziny w przypadku jeśli jedyny ubezpieczyciel pracuje poza granicami Polski?
 

Na wstępie jednak rozwiewamy wątpliwości:


jeśli przykładowo mąż/ojciec jest ubezpieczony za granicą w związku z jego zatrudnieniem na terytorium innego państwa, jego rodzina w Polsce korzysta z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium Polski.
Tą kwestie reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/ 2004r. z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzenie wykonawcze (WE) nr 987/2009.

 

 

Formularz S1 (dawniej E106, E 109, E120, E121) - Jak to sformalizować?

Poświadczenie uprawnienia do opieki zdrowotnej, jeśli nie mieszkasz w kraju, w którym jesteś ubezpieczony dla siebie i rodziny. Kraj zamieszkania i kraj ubezpieczenia to mogą być dwa różne kraje. Dokument S1 potwierdza uprawnienia ubezpieczonego do opieki zdrowotnej w państwie zamieszkania od momentu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w zagranicznej instytucji. A zatem dokument S1 wystawia odpowiedzialna instytucja z kraju zatrudnienia. Najlepiej zapytać pracodawcę, która instytucja wydaje formularz S1 i jak o niego aplikować. Po otrzymaniu dokumentu S1 należy go niezwłocznie zarejestrować w instytucji ubezpieczenia zdrowotnego, którą w Polsce jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Po rejestracji formularza w NFZ osoby wskazane w dokumencie S1 (a zatem w omawianym przypadku członkowie rodziny ubezpieczonego) powinny otrzymać w NFZ wewnętrzny dokument uprawniający je do pełnego zakresu opieki zdrowotnej w zakresie i na zasadach obowiązujących w Polsce. W razie skorzystania na terytorium Polski ze świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez polski NFZ, zagraniczna instytucja, w której osoba jest ubezpieczona, zwraca NFZ koszty związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych członkom rodziny ubezpieczonego.

Jak uzyskać formularz S1 w Norwegii

Aby uzyskać dokument S1 z Norwegii należy złożyć pisemny wniosek do instytucji zwanej HELFO
Wniosek można pobrać tutaj Do wniosku należy dołączyć umowę o prace, jeśli umowa jest starsza niż jeden rok to dodatkowo należy załączyć potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz kopie paszportu. Wszystko należy wysłać na adres: Helfo, Postboks 2415, 3104 Tønsberg.

Jak uzyskać formularz S1 w Niemczech i Holandii

Aby uzyskać dokument S1 z Niemiec lub Holandii należy złożyć pisemny wniosek do swojego ubezpieczyciela. Wnioski najczęściej można pobrać na stronie internetowej ubezpieczalni. Do wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego. Wszystko należy wysłać lub złożyć w dowolnym oddziale swojej ubezpieczalni.

Jak uzyskać formularz S1 w Anglii

Aby uzyskać dokument S1 z Anglii należy złożyć pisemny wniosek do NIC&EO.
Można to zrobić online: link do formularza lub też tradycyjne czyli wypełnić ten dokument oraz wysłać na adres:

NIC&EO
HM RNevenue and Customs
BX9 1A
United Kingdom

Do wniosku należy dołączyć kopie dowodu osobistego, umowę o pracę u brytyjskiego pracodawcy oraz ostatnie odcinki wypłat (payslip).

Jak uzyskać formularz S1 w Szwecji

Aby uzyskać dokument S1 ze Szwecji należy złożyć pisemny wniosek do Försäkringskassan.

Można to zrobić online:
https://www.forsakringskassan.se/privatpers/tjanster/sok/#/?sokord=5435

Do wniosku należy dołączyć umowę o prace, jeśli umowa jest starsza niż jeden rok to dodatkowo należy załączyć potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu oraz kopie paszportu.

 

Nie wszystko co napisaliśmy w artykule jest dla Ciebie jasne? Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dokumentu S1?

Zapraszamy do kontaktu: kontakt@globelus.pl

Dołącz do GLOBELUS.PL na facebook.com

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 21:04 27/12/2018

Niemcy - co nowego w 2019 roku!

Pracujesz w Niemczech? Przeczytaj co przyniesie Ci rok 2019. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany. Podwyższona zostanie podstawowa kwota wolna od podatku (Grundfreibetrag) i kwota...
więcej
Data dodania: 09:48 28/04/2023

Francja - prawo pracy

Francja, jako jedna z głównych potęg gospodarczych na świecie, słynie z doskonałych warunków socjalnych, zadowalających zarobków oraz wysokiego standardu życia. Mimo to, praca we ...
więcej
Data modyfikacji: 12:38 24/06/2022

Holandia - prawo pracy

Wszystkich pracujących w Holandii, w tym również Polaków, obowiązuje maksymalnie 40 godzinny tydzień pracy. Może on być skrócony do 36 godzin. Nadgodziny są premiowane najczęściej...
więcej
Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!