Menu

Powiedz nam jakiej pracy szukasz?
Globelus pomoże Ci ją znaleźć

Praca motoryzacja

Praca w branży motoryzacyjnej 

Chęć wyjazdu za granicę w celach zarobkowych jest wciąż popularna wśród Polaków. Głównym czynnikiem decydującym o wyjeździe za granicę jest poprawa sytuacji ekonomicznej. Istotne jest to, aby przed decyzją o opuszczeniu kraju odpowiednio wcześniej zaznajomić się z aktualnymi ofertami zatrudnienia i warunkami pracy. W związku z tym, warto szukać ofert w biurach pośrednictwa pracy lub zaufanych portalach, by znaleźć pracę bezpieczną i legalną. W branży motoryzacyjnej głównie pracodawcy poszukują osób do pracy jako mechanik samochodowy, lakiernik, blacharz oraz operatorów maszyn CNC. Większa część pracodawców zachęca potencjalnych pracowników sfinansowaniem zakwaterowania oraz zwrotem kosztów transportu. Z pewnością dużą rolę odgrywają również dodatkowe benefity, które pracodawcy oferują wykwalifikowanym pracownikom. 

Praca w motoryzacji za granicą

Przemysł samochodowy oraz związane z nim działy stanowią jeden z filarów europejskiej gospodarki. W krajach europejskich branża motoryzacyjna zatrudnia pośrednio 13,8 mln osób. Unia Europejska jest drugim regionem po Chinach w rankingu największych producentów aut osobowych. Od lat przodującymi kierunkami w Unii Europejskiej zatrudniających pracowników do pracy w motoryzacji są Niemcy i Austria. To w tym krajach znajdziemy wielkie koncerny samochodowe takie jak Mercedes, BMW, Volkswagen czy MAN. Jednakże można zauważyć, że od jakiegoś czasu Polacy szukają ofert pracy w branży motoryzacyjnej także w Czechach. Czeski rynek pracy dynamicznie rozwija się, a bezrobocie jest na najniższym poziomie w historii kraju – 2,5%. Polacy znajdujący pracę w Czechach w głównej mierze pracują w fabryce Skody. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mają możliwość podjęcia zatrudnienia w powyższych krajach bez żadnych formalności. 

Zarobki w branży motoryzacyjnej, a znajomość języka

Z uwagi na fakt, że Niemcy klasyfikują się w czołówce potęg motoryzacji, zarobki w branży motoryzacyjnej u naszych zachodnich sąsiadów przedstawiają są bardzo atrakcyjnie. W związku z tym wielu mechaników i inżynierów samochodowych postanawia wyjechać z kraju w poszukiwaniu satysfakcjonujących wynagrodzeń i lepszych warunków rozwoju. Szukając pracy w branży motoryzacyjnej za granicą, nie musimy ubiegać się o posadę w wielkich koncernach. Mamy możliwość zatrudnić się u dostawców wytwarzających podzespoły lub w zwykłym warsztacie samochodowym. Jednak warto wziąć pod uwagę, że nasze wynagrodzenie będzie niższe i możliwe jest, że będzie się wahać w granicach 35 000 do 45 000 euro brutto rocznie. Atutem pracy w mniejszych przedsiębiorstwach jest to, że liczy się przede wszystkim fach w ręku. Z pewnością znajomość języka niemieckiego lub angielskiego na poziomie komunikatywnym jest mile widziane. Przez co mamy szansę do otrzymanie dobrze opłacalnej pracy w branży motoryzacyjnej. 

Przyszłość motoryzacji. 

Coraz większy nacisk kładzie się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez samochody z silnikami spalinowymi. Wymagania, by przemysł motoryzacyjny przestawił się na produkcję modeli z napędem alternatywnym odnoszą się zarówno do producentów samochodów osobowych jak i użytkowych. Co za tym idzie, elektromobilność będzie miała decydujący wpływ na rozwój branży motoryzacyjnej. Jednakże jedynie firmy, które dostosują się do nowych warunków mają szansę na stabilność zatrudnienia. Oczywiście nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na mechaników czy lakierników samochodowych będzie w dalszym stopniu wzmożone.

Praca w motoryzacji z globelus.pl

Narzędzia dla Ciebie Bezpłatny dostęp do przydatnych narzędzi

Katalog pracodawców

Dowiedz się więcej o naszych pracodawcach

Baza kandydatów

Sprawdź kto aktualnie szuka pracy

Artykuły

Bądź na bieżąco!