Coraz bardziej powszechne staje się robienie zakupów przez Internet. Firmy wchodzą na rynek elektroniczny, w celu szybkiej i skutecznej sprzedaży swoich produktów. W związku z bardzo dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego, marketingu sieciowego oraz różnego rodzaju mediów praca w branży IT przyciąga coraz więcej osób. Szybki rozwój tej branży sprawia, że oferty pracy są atrakcyjne, posiadają perspektywy rozwoju, a przede wszystkim są dobrze płatne. Wykwalifikowani profesjonaliści mogą liczyć na szybkość w znalezieniu zatrudnienia oraz wysokie wynagrodzenie, często otrzymując także premie czy dodatkowe benefity.
Decydując się na pracę za granicą w tych branżach warto postawić na kraje, które oferują jak najlepsze warunki pracy. I tak jak w przypadku innych zawodów Polacy najczęściej wybierają kraje takie jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Ponadto, nasi rodacy coraz częściej znajdują atrakcyjne oferty zatrudnienia w krajach skandynawskich. Ze względu na automatyzację wielu firm, zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników z branży IT. Z pewnością problemów ze znalezieniem pracy na Wyspach Brytyjskich nie będą mieć inżynierowie oprogramowania, programiści stron internetowych, specjaliści w e-commerce czy osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci. Z uwagi na fakt, że najczęściej podczas nauki swojego zawodu rozwijają swoje zdolności właśnie w języku angielskim. W 2020 roku ilość ofert pracy dotyczących powyższych branż zdecydowanie wzrosła. Ponadto, należy dodać, że właśnie polscy specjaliści w dziedzinach nowych technologii są w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników.
Osoby, które szukają stałej pracy w hotelarstwie, gastronomii czy turystyce najczęściej wybierają kierunki za zachodnią granicą, tj. Niemczy czy Holandia oraz na wyspach brytyjskich. W przypadku osób poszukujących pracy tymczasowej są to głównie kierunki najchętniej wybierane przez turystów, ze względu na wzmożoną ilość pracy sezonowej. Zatem szukając pracy w wyżej wymienionych branżach warto zastanowić się jaki charakter pracy nas interesuje oraz na jakim poziomie potrafimy się porozumiewać w danym języku.